DOSAB’LI EV TEKSTİLCİLERİNİN DUBAİ ÇIKARTMASI!

Güncelleme: 30 Aralık 2015, Görüntülenme:4211

DOSAB Ev Tekstili Kümelenmesi, ilk yurt dışı faaliyetini hedef ülkeler arasında görülen Dubai’de gerçekleştirdi. Başarılı organizasyonda, kümede yer alan 12 ev tekstili firmasının temsilcileri, Dubai’de 40 firmadan 47 kişi ile B2B görüşmeleri yaptı, özel kiralanan salonlarda ürünlerini sergiledi, siparişler aldı.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin öncülüğünde 2015 yılı Mart ayında kurulan DOSAB Ev Tekstili Kümelenmesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Temel amacın; aynı sektördeki firmaların bir araya gelerek daha fazla dış satım yapabilmek üzere gerekli çalışma ve faaliyetleri gerçekleştirmesi olan kümede, firmalar hedefleri doğrultusunda belirledikleri yol haritasını, işbirliği kuruluşu DOSAB çatısı altında uyguluyor.

AVRUPALI TASARIM FİRMALARINDAN DANIŞMANLIK HİZMETİ ALINDI

Bu kapsamda Avrupa’nın önde gelen tasarım firmalarından danışmanlık hizmeti alındı. Ardından DOSAB Ev Tekstili Kümelenmesinin İhtiyaç Analizi Raporundan yola çıkarak, firmaların ortak görüş ve kararıyla; hedef ülkeler arasında görülen Dubai ile ilgili yurtdışı faaliyeti 7-11 Aralık 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 22 kişilik Dubai heyetinde, 12 firmanın temsilcileri, DOSAB ve DOSABSİAD Kümelenme Sorumluları ve danışman firma yetkilisi yer aldı.

DUBAİ İÇİN HEDEF MÜŞTERİ GRUBU OLUŞTURULDU

Dubai faaliyeti öncesinde ciddi bir hazırlık süreci oluşturuldu. Küme katılımcısı 12 firmaya anket uygulanarak mevcut pazarla alakalı firmaların üretimleri ve beklentilerinin haritası çıkartıldı. Bu haritaya istinaden, satın alma yapacak olan müşteri portföylerinin belirlenerek hedef müşteri grubunun faaliyete gelmesi amaçlandı. Dubai’de etkinliğe davet edilip gelecek olan firmaların isimleri, unvanları, iletişim bilgileri dönem dönem güncellenen listelerle katılımcı firmalara iletildi. Firmalar Dubai’ye gitmeden önce ziyaretçi firmaları öğrenmiş ve hazırlıklarını bu doğrultuda gerçekleştirmiş oldular.

ÖZEL SALONLAR KİRALANDI

DOSAB heyeti 7 Aralık tarihinde uçakla İstanbul’dan Dubai’ye gitti. Rixos The Palm Dubai Otel bünyesinde 430 metrekarelik iki salon kiralandı ve fuar ortamı yaratıldı. Firma temsilcileri, 8 Aralık’ta salonlarda hazırlık ve kurulumlarını gerçekleştirdi. Her firmaya yaklaşık 30 metrekare alan sağlandı. Ürünlerin rahat sergilenebilmesi için yeterli sayıda ve özellikte yüksekliği ayarlanabilir askılık sistemleri ile gerekli diğer ekipmanlar sağlandı. 9 Aralık tarihinde B2B (İngilizce açılımı ‘Business to Business’ olan bu kısaltma, şirketler arası pazarlama ya da satış uygulamalarına verilen kısa tanımdır.) ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

BEKLENENİN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ KATILDI

Ziyaretçi firma temsilcilerinin ziyaretleri etkinliğin ilk saatinden, faaliyetin bitiş saatine kadar devam etti. Ziyaretçiler kapıda karşılanarak DOSAB, DOSABSİAD ve küme çalışması hakkında kısa bilgilendirmeden sonra Kümelenme Projesi katılımcı firmalarının da iletişim bilgilerinin yer aldığı broşürler ziyaretçilere iletildi, daha sonra katılımcı firmalara yönlendirildiler. Faaliyete 40 firmadan 47 ziyaretçi katıldı, teyit edilen sayının üzerinde ziyaretçi girişi sağlandı. Hem katılımcı hem de ziyaretçi firmalara catering hizmetleri sağlandı, öğle yemeği etkinliği düzenlendi.

DUBAİ KAPISI ARALANDI

Ülkemizin Dubai Ticaret Ataşesi Serdar Fuat Kumbaracı da DOSAB Ev Tekstili Kümelenmesi etkinliğini ziyaret ederek, Dubai pazarı hakkında bilgilendirme yaptı. Aynı zamanda, etkinlik ile alakalı çalışmaları yerinde gözleyen Kumbaracı, katılımcı firmalarla da görüşme yaparak olumlu izlenimlerini paylaştı. DOSAB Ev Tekstili Kümelenmesinin ilk yurt dışı etkinliğinde, bazı firmalar sipariş alırken, hem katılımcı hem de ziyaretçi firmalar için olumlu görüşmeler yapıldı. DOSAB heyeti, ikili iş görüşmelerinin ardından 10 Aralık tarihinde ev tekstili sektörü ile alakalı gözlem yapma şansı buldular.

DOSAB Ev Tekstili Kümelenmesi Dubai B2B görüşmelerine katılan firmalar şöyle;

BULDAĞ TEKSTİL SAN VE TİC A.Ş.
ÇAHAN TEKSTİL TİC VE SAN A.Ş.
GÜLESER TEKSTİL SAN. TİC AŞ.
GÜLİNAN TEKSTİL LTD. ŞTİ.
IŞIKSER TEKSTİL SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
MARSTEKS DÖŞEMELİK KUMAŞ DOKUMA TEKSTİL KONF. LTD. ŞTİ.
SAFAŞ TEKSTİL TURİZM SAN. LTD. ŞTİ.
SELİNAY MODA TASARIM TEKSTİL LTD. ŞTİ.
TEKSİUM TEKSTİL ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ.
VİNO KADİFE TEKSTİL LTD. ŞTİ.
YILSAY TEKSTİL LTD. ŞTİ.
YÜCEL MENSUCAT LTD. ŞTİ.