Sağlık

Güncelleme: 9 Ocak 2019, Görüntülenme:49214

DOSAB SEMT POLİKLİNİĞİ

Osmangazi Belediyesi’nin Demirtaş’ta kamulaştırdığı alanda DOSAB tarafından Semt Polikliniği Hizmet Binası yaptırılması ve Kamu Hastaneler Birliği ile Sağlık İl Müdürlüğüne bedelsiz tahsisi içeren protokol 12 Mayıs 2015 tarihinde imzalandı. 30 Temmuz 2015 tarihinde temeli atılan DOSAB Semt Polikliniği inşaatı 7 ay gibi bir sürede tamamlandı ve 1 Mart 2016 yılında hizmet vermeye başladı. Adeta mini bir hastane niteliğindeki poliklinik binası, üç katlı ve toplam 2.500 metre kare kapalı alana sahip… Poliklinikte 17 adet poliklinik odası, laboratuvar, röntgen odası, pansuman odası, acil müdahale odası ile iki adet tam donanımlı ambulansa sahip 112 acil yardım merkezi yer alıyor. DOSAB Semt Polikliniği’nde genel cerrahi, göğüs hastalıkları, nöroloji, kulak burun boğaz, göz, kardiyoloji, fizik tedavi, ortopedi, radyoloji, cildiye, plastik cerrahi, kadın doğum, çocuk hastalıkları, enfeksiyon, psikiyatri, beyin cerrahi ve üroloji branşlarında vatandaşlara nitelikli sağlık hizmeti veriliyor.

İnşaatı ve iç donanımı ile ambulansın DOSAB tarafından karşılandığı poliklinikte verilen sağlık hizmetinden, DOSAB firmalarında istihdam edilen 45 bine yakın kişi ile birlikte, Demirtaş, İsmetiye, Alaşar, Ovaakça, Panayır gibi 150 bine yakın nüfusun olduğu bölgeye sağlık hizmeti sunuluyor.

ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ (OSGB)

Resmi Gazete’nin 30 Haziran 2012 tarih ve 28339 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu ile organize sanayi bölgelerine ‘Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Kurma ve İşletme Yetkisi’ verildi. Bu kapsamda DOSAB, sınırları içiresinde 2.700 metrekarelik alanda OSGB oluşturdu. Yapılan anlaşma gereği OSGB hizmetini 2013 yılı başından itibaren özel bir firma veriyor. DOSAB katılımcıları, anlaşma yapmaları durumunda iş yeri hekimliği ve raporlama hizmeti, 24 saat poliklinik hizmetleri, ambulans hizmeti, yerinde iş güvenliği hizmetlerini uygun koşullarda alabiliyor.

İSGÜM BURSA BÖLGE LABORATUVARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğü (İSGÜM) Bursa Bölge Laboratuvar’ı DOSAB sınırları içerisinde yer almaktadır. DOSAB tarafından tahsis edilen alanda yine DOSAB tarafından yaptırılan İSGÜM Bursa Bölge Laboratuvarı sanayi ve tekstil sektörünün yoğun olduğu Bursa merkez olmak üzere çevre illerdeki işyerlerine de İş Hijyeni, İş Güvenliği ve İş Sağlığı konularında hizmet vermektedir. Laboratuvar 12 Mart 2009 tarihinde açılmıştır.

DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ AMELİYATHANESİ

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde, spastik ve zihinsel engelli hastaların ağız ve diş tedavilerinin yapılacağı tam donanımlı bir ameliyathane kurmuştur. 2008 yılında açılan ameliyathane, 1 premedikasyon, 1 ameliyat, 2 hasta uyandırma, 1 sterilizasyon ve 1 de hekim dinlenme odası olmak üzere toplam 150 metrekareden oluşmaktadır.

SAHİPSİZ HAYVANLAR DOĞAL YAŞAM VE TEDAVİ MERKEZİ

Bursa Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ne, 2009 yılından bu yana DOSAB tarafından aylık maddi katkı sağlanmaktadır.DOSAB Poliklinik (1)
DOSAB Poliklinik (2)
DOSAB Poliklinik (3)
DOSAB Poliklinik (4)
DOSAB OSGB
İSGÜM