DOSAB EV TEKSTİLİ KÜMELENMESİ İHRACAT İÇİN ORTAK STRATEJİ BELİRLİYOR

Güncelleme: 20 Nisan 2015, Görüntülenme:2803

Ekonomi Bakanlığı tarafından 5 Mart tarihinde onaylanan DOSAB Ev Tekstili Kümelenme Projesi’nde, ihtiyaç analizi çalışmaları başladı.

Bölge katılımcısı firmalara rekabet üstünlüğü sağlayacak projelere imza atan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB), Ev Tekstili Kümesi (Ür-Ge) Projesi’nde ihtiyaç analizi başlangıç toplantısı 20 Nisan 2015 Pazartesi günü DOSAB’da yapıldı. Başvuru dosyası 23 Şubat 2015 tarihinde Ekonomi Bakanlığı’na gönderilen ve 5 Mart 2015 tarihinde onaylanan projede DOSAB katılımcısı 16 ev tekstili firması yer alıyor. Temel amacın daha fazla ihracat olduğu projede, ihtiyaç analizi çalışması ile firmalar üç yıllık yol haritasını belirleyecekler. Bu kapsamda ihracat artışı için yapılması gerekenler, hedef ve yeni pazarlar, fuar katılımları, alım heyetleri, danışmanlık hizmetleri vb. konularda ortak bir strateji oluşturulacak. Üç yıl sürecek projenin yaklaşık 4 milyon dolar bütçesi olacak. Yapılan harcamaların yüzde 75’i daha sonra bakanlık tarafından finanse edilecek.

DOSABSİAD’ın da paydaş olarak yer aldığı projenin ihtiyaç analizi ile ilgili ilk toplantısına küme içinde yer alan tüm firmalar katıldı. İhtiyaç analizi çalışması IC Danışmanlık ve Eğitim Firması tarafından yürütülecek. Firma ziyaretleri ile firmaların talepleri doğrultusunda oluşturulacak ihtiyaç analizi raporu en geç iki ay içinde tamamlanacak. Firmalar son olarak, strateji ve kapanış toplantılarıyla rapora son halini verecekler. Ardından da küme hedefleri konusunda eyleme geçilecek. IC Danışmanlık Firması’ndan Arda Mutlu ve Barış Cihan Başer, ilk toplantıda Ür-Ge konusunda genel bilgiler verip, izlenecek yol haritası ile ilgili ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdiler.

DOSAB EV TEKSTİLİ KÜMESİ FİRMALARI

1. BENTİ TEKSTİL KONFEKSİYON SAN. LTD.ŞTİ.

2. BULDAĞ TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.

3. ÇAHAN TEKSTİL SAN.TİC.A.Ş.

4. ÇEVİKEL TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

5. GÜLESER TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

6. GÜLİNAN TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

7. IŞIKSER TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

8. MARSTEKS DÖŞEMELİK KUMAŞ LTD.ŞTİ.

9. PRESTİJ MENSUCAT SAN.TİC.A.Ş.

10. RÜYA PİKE EV TEKSTİLİ SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

11. SAFAŞ TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

12. SELİNAY TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

13. TEKSİUM TEKSTİL ÜRÜNLERİ LTD.ŞTİ.

14. VİNO KADİFE TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

15. YILSAY TEKSTİL SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

16. YÜCEL MENSUCAT SAN.TİC.LTD.ŞTİ.