Bursa`nın En Büyük 250 Firmasının 42`si DOSAB`da Faaliyet Gösteriyor

Güncelleme: 24 Kasım 2017, Görüntülenme:2897

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) ‘Bursa İlk 250 Büyük Firma Araştırması-2016’ sonuçlarına göre Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) katılımcısı olan 42 firma listeye girdi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa’da ciro büyüklüğüne göre ‘İlk 250 Firma Araştırması’nın zirvesinde 14 milyar 856 milyon TL ile Tofaş yer aldı. DOSAB katılımcısı olan ve Türk sanayinin devlerinden Tofaş, cironun yanı sıra ihracat, istihdam, üretimden satışlar, dönem karı, net aktifler gibi kategorilerde de ilk sırada bulunuyor. DOSAB’dan listeye giren 42 firmanın 12’si otomotiv sektöründe, 23’ü tekstil ve hazır giyim sanayiinde, 7’si de makine metal sektöründe faaliyet gösteriyor. 42 DOSAB firması, İlk 250’deki toplam cironun yüzde 25’ini, vergi öncesi dönem karının yüzde 12’sini, ihracatın yüzde 36’sını, istihdamın yüzde 19’unu ve üretimden satışların yüzde 29’unu karşıladı. 42 DOSAB katılımcısının 2016 yılındaki ciro toplamları 21,5 milyar lira, dönem karları 4,4 milyar lira, ihracatları 4 milyar 15 milyon dolar, istihdamları 25.532 kişi ve üretimden satışları 17,4 milyar lira olarak gerçekleşti. 2015 yılı verilerine göre DOSAB’dan listeye 43 firma girmişti. 2016 yılında sayı bir azalırken, 5 firma listeye yeni girdi, 6 firma da liste dışı kaldı.

2016’DA BÜYÜME YAVAŞLAMIŞTI

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, sonuçlarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, olağanüstü gelişmelere rağmen gösterdikleri performanstan dolayı, iş adamları ve çalışanları kutladıklarını söyledi. Özsoy şunları söyledi; “Dünya ekonomisinde 2016 yılında büyüme yüzde 2,5 olarak gerçekleşmiş ve önceki yıla göre yavaşlamıştır. Dünya mal ticareti miktar bazında sadece yüzde 1,3 genişlerken, değer bazında yüzde 3,2 küçülmüştür. 2016 yılının ikinci yarısında petrol fiyatları ile diğer emtia fiyatlarında artmıştır. Türkiye ekonomisi de 2016 yılının ilk yarısında iyi bir büyüme performansı göstermiş, ancak yılın ikinci yarısında bu performans yaşanan ekonomi dışı gelişmeler nedeniyle tersine dönmüştür. Buna bağlı olarak Türkiye ekonomisi yıl genelinde yüzde 2,9 büyüme göstermiştir.

Global etkiler yanında, pazar ülkelerimizdeki ekonomik, siyasi ve jeopolitik koşullar Türkiye’ye yönelik dış talebi zayıflatmıştır. Dolayısıyla ihracatımız gerileyerek 136,3 milyar dolara inmiştir. Yurtiçinde özellikle yılın ikinci yarısında pazarda daralma, piyasalarda yaşanan ödeme sistemi sıkışıklığı, Türkiye’nin yatırım yapılabilir kredi notunu kaybetmesi ile borçlanma olanaklarının zorlaşması, TL faizlerdeki artışlar ve Türk Lirasındaki hızlı değer kaybı sektörleri ve firmaları olumsuz etkilemiştir. Neticede iş dünyasının dinamik yapısı ile yaşanan gelişmelerin etkisi sadece bir çeyrek olmuş, kamunun da yerinde önlemleri ve destekleri ile iktisadi faaliyetler ve hayat kademeli olarak normalleşmeye başlamıştır.

OTOMOTİVDE YÜKSEK PERFORMANS, TEKSTİL VE HAZIR GİYİMDE KAN KAYBI

Bütün bu şartlar altında istihdam ve ihracat artışlarına imza atılmış, katma değer üretmeye de devam edilmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki, 2016 karlılıklar önemli ölçüde gerilemiştir. Firmaların karlılık oranları yüzde 8 seviyesinde düşmüştür. Özellikle DOSAB’da da firmaların çoğunluğunu oluşturduğu tekstil ve hazır giyim sektörü yılında en büyük kaybı yaşayan sektör olarak dikkat çekmiştir. DOSAB özelinde baktığımızda listeye giren sektör firmalarının dönem karlarında bir önceki yıla göre yüzde 45 dolayında gerileme gözlenmiştir. Makine metal sektörü firmaları da yatırımların azalmasından dolayı yerinde saymış, ancak otomotiv sektörü firmaları karlılık dışında hemen tüm kategorilerde önemli artışlar sağlamıştır. Bölgemizden İlk 250’ye giren 12 otomotiv sektörü firması, Tofaş’ın lokomotifliğinde ciroda bir önceki yıla göre yüzde 39, ihracatta yüzde 49, istihdamda yüzde 22 ve üretimden satışlarda yüzde 41 oranında yükselme sağlamıştır. Her şeye rağmen, kentimize değer katan tüm firmalarımızı bir kez daha yürekten kutluyorum. 2017 yılında daha iyi bir performans göstereceğimizi düşünüyorum.”

Bursa İlk 250'deki DOSAB Firmalarının ciro, üretimden satış, ihracat, istihdam, karlılık gibi verileri ile 2008 yılından bu yana DOSAB firmalarının sektörel istatistikleri ekteki tablolarda yer almaktadır.Dokümanlar
btso bursa ilk 250 dosab firmalari
dosab ilk 250 sektörel 2016