DOSAB ve DOSABSİAD İftarı Yapıldı

Güncelleme: 14 Haziran 2017, Görüntülenme:2712

Geleneksel DOSAB ve DOSABSİAD İftarı, 14 Haziran Çarşamba günü DOSAB Restoran’da yapıldı. İftara BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay, Bursa’daki organize sanayi bölgelerinin, sanayici ve işadamları derneklerinin başkan, yönetici ve bölge müdürleri ile DOSAB’lı sanayici ve işadamları katıldı.

ERSAN ÖZSOY: ORTAK PAYDALARIMIZ VAR

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Özsoy, iftarda yaptığı konuşmada, Ramazan ayının, iyilik ve güzellik ayı olduğunu, dayanışmanın ve yardımlaşmanın önemini bir kez daha hatırlattığını belirterek, “İş dünyası arasındaki dayanışma ve işbirliğinin Bursa ve ülkemiz için büyük faydalar yaratacağına gönülden inanıyorum. Bizler Bursa’daki organize sanayi bölgeleri olarak, daha önceki yıllarda BOSBİR Enerji AŞ’yi kurarak, ortak hareket etme irademizi ortaya koyduk. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde daha fazla işbirliği ve dayanışma içinde olmak bizim önceliklerimizden birisi olacaktır. Sanayiciler olarak ortak paydalarımızdan birisi rekabetçi enerji teminidir… Daha ucuz ve kaliteli elektrik enerjisi ve doğalgaz gibi, İşletmelerimizin önemli girdilerinin temini konusunda ortak paydamızdan yola çıkarak çalışmalar yapılabileceğine inanıyorum. DOSAB olarak, organize sanayi bölgelerimiz ve sanayici işadamları derneklerimizin ortak çalışmalarında daima var olacağımızı bilmenizi isterim” dedi. Özsoy ayrıca, BUTGEM, MESYEB ve BUTEKOM yatırımlarının Bursa sanayinin gelişimine katkı koyan projeler olduğunu belirterek, “Bu yatırımları bölgemizde gerçekleştiren BTSO’ya teşekkür ediyoruz” dedi.

İBRAHİM ÖZTÜRK: KATKIMIZ SÜRECEK

DOSABSİAD Başkanı İbrahim Öztürk de açıklanan yılın ilk çeyreğine ilişkin yüzde 5’e ulaşan büyüme rakamlarının ülke ekonomisinin dinamik bir yapıda olduğunun göstergesi olduğunu belirtti. Öztürk, “Bilhassa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili anayasa referandumunun ardından belirsizlik ortamının sona ermesiyle birlikte ülkemiz yeniden ekonomiye odaklanmaya başladı. Yatırım ortamının iyileştirilmesi, ihracatın arttırılması ve istihdamın geliştirilmesi noktasında iş dünyasına sağlanan teşvikler sektörleri ve ekonominin genelini harekete geçirdi” dedi.
Bu hareketliliğe sahip olan bir bölgede faaliyet gösterdiklerini belirten Öztürk, “Üretim gücü ve sektörel çeşitliliğiyle ülkemiz ekonomisinin önemli bir merkezi olan bölgemiz de ekonomiye katkı anlamında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bursamızın önemli sanayici ve işadamı derneklerinden biri olarak bu sene 30. yılına ulaşmamız ise bizler için ayrı bir mutluluktur. Bu sene ikinci kez gerçekleştirmiş olduğumuz iftar çadırımıza katkıda bulunan sanayicilerimiz de teşekkür ediyoruz. İftar çadırımızdan bu sene de Ramazan ayı boyunca 35 bin kardeşimiz faydalanmış olacaktır” diye konuştu.

İBRAHİM BURKAY: BU BAŞARININ MİMARI SİZLERSİNİZ
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay da “DOSAB, 4,5 milyar dolarlık ihracatı ile Bursa’daki toplam ihracatın neredeyse 3’te birini gerçekleştirdi. Yani sadece üretmiyoruz ürettiğimizi dünya pazarlarını sunabiliyoruz. Bu DOSAB’taki sanayicilerin ne kadar güçlü olduğunu da gösteriyor” şeklinde konuştu.
DOSAB’ın Bursa ihracatına ve katma değerli üretimine güç katan bir bölge olduğunu ifade eden Başkan Burkay sözlerini şöyle noktaladı: “Yüzde 70’i tekstil sektörü ile iştigal eden firmalardan oluşan bölgemizde BTSO olarak önemli projelerini hayata geçiriyoruz. Odamızın vizyonuyla farklı bir kimlik kazanan Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezimiz (BUTEKOM), firmalarımızın Ar-Ge çalışmalarına güç katıyor. DOSAB’da faaliyet gösteren BUTEKOM bünyesinde bulunan Tekstil ve Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’nin resmi açılış töreni yakın zamanda yapacağız. İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezimiz Kalkınma Bakanlığı tarafından onaylandı. Merkezin teknik alt yapısının kurulması için en kısa sürede çalışmalara başlayacağız. Ayrıca nano teknoloji alanındaki mükemmeliyet merkezini de BUTEKOM bünyesinde hayata geçireceğiz. Bursa iş dünyamızın talepleri doğrultusunda hayata geçen bu projelerimiz, kentimize ve DOSAB’a büyük katkı sunacaktır.”
Programın son bölümüne katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi Recep Altepe ise konuklarla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.