TÜRKİYE OSB`LERİ BURSA`DAKİ ÇEVRE ZİRVESİNDE BULUŞTU

Güncelleme: 28 Mayıs 2016, Görüntülenme:2717

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen “4. OSB Çevre Zirvesi” 26-28 Mayıs 2016 tarihlerinde Bursa’da yapıldı.

7 OTURUMDA 28 SUNUM YAPILDI

DOSAB, Bursa OSB ve İnegöl OSB ile OSBÜK tarafından kurulan komisyon tarafından, DOSAB’ın koordinasyonuyla düzenlenen zirvede toplam 7 oturumda 28 sunum yapıldı. 6’sı profesör, 3’ü doçent olmak üzere; Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden 9 akademisyen sunum yaptı. Zirveye 94’ü Bursa dışı, 18’i Bursa’dan olmak üzere 112 OSB’den 390 katılımcı katıldı. Oturumları 446 kişi takip etti.

Oturum başlıkları;
Atıksu Arıtımı ve Uygulama Örnekleri
Atıksu Geri Kazanımı Yaklaşımları
OSB’lerde Atıksu Altyapı Sistemi Yönetimi
Arıtma Çamuru Bertarafı ve Uygulama Esasları
OSB’lerde Atık Yönetimi Uygulamaları ve Çevresel Yatırım İş Birliği Olanakları
Atıksu Teknolojileri Konusunda Faaliyet Gösteren Firma Sunumları
Arıtma Çamuru Bertarafı ve Atıksu Teknolojileri Konusunda Faaliyet Gösteren Firma Sunumları
Teknik Geziler (Bursa OSB Su Geri Kazanım Tesisi, Demirtaş OSB Çamur Yakma Tesisi, İnegöl OSB Çamur Kurutma Tesisi)

Zirvede ayrıca atık su teknolojileri, arıtma çamuru bertarafı konusunda faaliyet gösteren 19 firma fuar standı kurdu, OSB yetkilileri ile görüşmeler yaptı. Aynı zamanda zirvenin platin, altın ve gümüş sponsorları olan firmalara teşekkür belgesi verildi.

AÇILIŞI OSBÜK BAŞKANI YAPTI

Zirvenin açılış konuşmasını yapan OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu, OSBÜK olarak Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki 65’inci hükumeti kutladıklarını ve başarılar dilediklerini kaydetti. Çevreyi hoyratça kullanan, ormanları tüketen, suyu ve havayı kirleten ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir büyüme olmadığını vurgulayan Nakıboğlu, "Çünkü bu tür bir büyüme ile er ya da geç, doğal kaynaklar tükenecek ve ekonomik büyüme tersine dönecektir. Bu nedenle hepimizin, ’Biz dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık’ dedi.

Zirveyi Bursa’da yapmalarının önemli nedenleri olduğunu belirten Nakıboğlu, “Bunlar, ülkemizin ilk OSB’sinin 1961 yılında Bursa’da kurulmuş olması, hali hazırda en fazla OSB’ye sahip iller sıralamasında 18 OSB ile zirvede yer alması ve zirvemizin temasıyla anlamlaşan, yeşilliğiyle dillere destan olan Yeşil Bursa olmasıdır” dedi. Nakıboğlu ayrıca, geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan OSB camiasında çalışkanlığıyla bilinen Bursa Hasanağa OSB Başkanı Ahmet Sezgi Erceiş’i de anarak, rahmet ve başsağlığı diledi.

HAYALİMİZİ OSB’LER GERÇEKLEŞTİRECEK

Büyük Türkiye hayalimizin gerçekleşmesinde ki en önemli rolü OSB’lerin üstleneceğini söyleyen OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu, “1961 yılında Bursa’dan başlayarak Anadolu ya dalga dalga yayılan OSB’ler; bir zamanlar iğneden ipliğe her şeyin ithal edildiği tüketen Türkiye’nin, üreten Türkiye olması hayalini bu gün gerçekleştirerek ülkemiz ekonomisini en büyük 20 ülke arasına yükseltmiştir. 21. Yüzyıla Türk damgasını vuracak Büyük Türkiye hayalimizin gerçekleşmesindeki en önemli rolü yine OSB’ler üstlenecektir” ifadelerini kulandı.

3 MİLYON İSTİHDAM

Üretimin lokomotifleri olan, Organize Sanayi Bölgelerinin; sanayileşmeyi planlı bir şekilde hızlandırmak, ulusal ve bölgesel işsizliği azaltmak, dengeli bir bölgesel kalkınmayı sağlamak, yerli ve yabancı yatırımlar için çekim alanı oluşturmak gibi sayısız etkiyi de beraberinde gerçekleştirdiğini belirten Nakıboğlu, “Cumhuriyet tarihimizin en büyük ve en başarılı sosyo-ekonomik projelerinden birisi olarak nitelendirilen OSB’ler bugün; 50 bin sanayi tesisinde, 1 milyon 700 binden fazla istihdam sağlanmaktadır. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu rakamın 3 milyona ulaşacağı öngörülmektedir” dedi.