DOSAB 8.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Güncelleme: 26 Mart 2016, Görüntülenme:2376

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) 8.Olağan Genel Kurulu (mali) 26 Mart 2016 tarihinde yapıldı. DOSAB Konferans Salonu’ndaki genel kurulda, 2015 yılı faaliyetleri, gelir-gider tabloları görüşüldü, 2016 yılı bütçe ve çalışma programı oybirliği ile karara bağlandı. Fahrettin Gülener’in divan başkanlığını Fatih Korkmaz’ın da üyeliği yaptığı genel kurulda 2016 yılı bütçesi 91,6 milyon lira olarak kabul edildi.

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman’ın rahatsızlığı nedeniyle katılmadığı 8.Olagan Genel Kurul Toplantısında, Başkan Vekili İlhan Sarı faaliyetler ve projeleri hakkında bir konuşma yaptı. Sarı, DOSAB’ın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da katılımcılarının birlikteliği ve ortak kararı doğrultusunda proje geliştirmeye ve bu projeleri hayata geçirmeye devam edeceğini belirterek, şunları söyledi: “Önem verdiğimiz bir projemiz, yeni yönetim merkezi oluşturma konusu… DOSAB Yönetim Binası, DOSABSİAD Merkezi, Cami, Semt Polikliniği ve eski yönetim binasının yer aldığı bu hizmet adamızda, yeni projemizi oluşturduk. Bu proje mevcut DOSAB yönetim binamız dışında tüm alanların yıkılarak yeniden yapılmasını içeriyor.

Bu çerçevede camimiz, DOSABSİAD merkezimiz, konferans salonumuz yenilenmiş; gelir getirici yeni ticari alanlar yaratılmış ve bölgemize kapalı otopark kazandırılmış olacaktır.

DOSAB’ın öncelikleri çerçevesinde mimarlık bürolarından mimari çizimler istendi ve bize teslim edildi. Nihayetinde üç proje üzerinde mutabık kalıp bunların üzerinden hareket etme kararı aldık. Teknik bir heyet kurduk ve bu heyet projeleri inceleyip eksiklikleri tespit etti. Yönetim kurulumuzun da talepleri doğrultusunda bu üç projede iyileştirme istedik. 16 Mayıs tarihinde bu üç proje ile ilgili iyileştirmeler DOSAB’a teslim edilecek ardından her proje, katılımcılarımızın görüşüne açılacak. Üç projeyi tüm detaylarıyla, görselleriyle internet sitemize yükleyeceğiz ve en çok oy alanı, yani en fazla beğenileni yapmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

DOSAB Atık Su Arıtma Tesisi Revizyon Projesi kapsamında yapılması planlanan 25 bin metreküp/gün’lük membran biyoreaktör tesisinde kullanılacak membranların alım ihalesini gerçekleştirdik. Membran firmasının belirlenmesi çalışmaları kapsamında sektörde önde gelen 4 membran firması arıtma tesisimizde yaklaşık 5 ay süren pilot tesis çalışmaları yapmışlardır.

Pilot tesislerin performansları, elde edilen teknik verilerin ve fiyat tekliflerinin değerlendirmesi ile GE firması ihaleyi kazanmış olup bu firma ile sözleşme imzalanmıştır. Su konusunda, arz güvenliğimizi sürdürülebilir şekilde sağlamak için geri kazanım projemiz yanında DSİ ile yaptığımız çalışmalar da devam ediyor.

Geçen yıl kuruluşunun 25.yılını kutladığımız DOSAB, daha kurumsal bir yapıda, alt ve üst yapısını tamamlamış, katılımcılarına kaliteli, kesintisiz ve uygun fiyatlı enerji temini yapmakta ve hizmet üretmektedir. Bunun yanında firmalarımıza daha fazla katma değer yaratacak projelere de yoğunlaştık. Hükümetimizin uluslararası rekabetin geliştirilmesi, kısa adıyla Ur-Ge destekleri kapsamında kümelenme iş modelini geçen yıl bölgemizde uygulamaya başladık. İlk olarak ev tekstili kümesini kurduk. Bu kümede yer alan 16 firmamızla başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Bu firmalarımız dünyaca ünlü İtalyan ve İsviçreli firmalardan desen ve tasarım danışmanlığı hizmeti aldılar. Aralık ayında Dubai’de bir faaliyet gerçekleştirip, ikili iş görüşmeleri yaptılar, siparişler aldılar. Nisan ayı sonunda 9 firmamız, DOSAB Ev Tekstili Kümesi olarak, dünyanın en prestijli ev tekstili fuarları arasında yer alan ve İtalya’da yapılacak Proposte Fuarı ile eş zamanlı düzenlenen International Observatory’e katılacaklar. Haziran ayında Japonya’da olacaklar. Biliyorsunuz bu projeler Ekonomi Bakanlığınca yüzde 75 oranında destekleniyor. Biz ev tekstilinin ardından otomotiv sektöründe ikinci kümelenmemizi kurmak için karar aldık ve çalışmaya başladık. Bu konuda ilk toplantı da firma temsilcileriyle bu hafta yapıldı. Bir ay içinde otomotiv kümesini de kurmayı hedefliyoruz.

Özetle DOSAB’ın, firmalarımıza daha fazla katma değer yaratmak için tüm alanlarda çalışan, çağımız gerekliliklerini yerine getiren bir yapıda olduğunu belirtmek istiyorum.

DOSAB, sanayimiz için en elverişli şartları oluşturma noktasında öncü ve örnek olma özelliğini sürdürüyor. Bunun yanında, sosyal sorumluluk projelerimizle de Bursa ve ülkemize, halkımıza fayda üretmeye devam ediyor. Bu süreçte iki önemli projemizi bitirip, hizmete aldık. Biri Bursa’da organize sanayi bölgeleri arasında ilk ve tek olan DOSAB Kreşimiz, diğeri de Yeni DOSAB Semt Polikliniğimiz… Kreşimizi 6 Ekim tarihinde açtık. Teknik alt yapısıyla, nitelikli eğitmenleri ve kadrosuyla kreşimiz minik yavrularımıza hizmet ediyor.

Son olarak, 1 Mart tarihinde DOSAB Semt Polikliniğimizi açtık. Bu projemizi Bursa Valiliği, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile birlikte gerçekleştirdik. DOSAB’ın yapımını üstlendiği, iç donanımı ve tıbbi cihazlarını aldığı, 112 Acil Yardım istasyonu için de tam donanımlı bir ambulans tahsis ettiği Polikliniğin arazisini Osmangazi Belediyemiz kamulaştırdı. Geçen yıl Temmuz ayı sonunda temelini attığımız poliklinik inşaatını şubat ayında tamamladık ve işletmesi için Kamu Hastaneleri Birliği ile İl Sağlık Müdürlüğüne devrettik. Adeta mini bir hastane niteliğindeki poliklinik binası, üç katlı ve toplam 2.500 metre kare kapalı alana sahip…

Poliklinikte 17 adet poliklinik odası, laboratuvar, röntgen odası, pansuman odası, acil müdahale odası ile iki adet tam donanımlı ambulansa sahip 112 acil yardım merkezi yer alıyor. DOSAB’da çalışan 45 bine yakın kişi ile birlikte, Demirtaş, İsmetiye, Alaşar, Ovaakça, Panayır gibi 150 bine yakın nüfusun olduğu bölgede önemli bir açığı gideren polikliniğimize ilk günden bu yana yoğun bir ilgi var. Arkadaşlarım günlük 550 kadar vatandaşımıza hizmet verildiğini, adeta bir ilçe hastanesi gibi çalışıldığı bilgisini verdiler. Bu bizleri son derece memnun ediyor ve ne kadar doğru bir iş yaptığımızı gösteriyor. İnşallah Nisan ayında polikliniğimizin resmi açılışını da bir törenle hep birlikte yapacağız.

Bu noktada, başta Bursa Valimiz Sayın Münir Karaloğlu olmak üzere, Osmangazi Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Dündar’a, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekterimiz Prof.Dr. Rüştem Aşkın’a, İl Sağlık Müdürümüz Özcak Akan’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Projede emeği geçen herkese minnettar olduğumuzu belirtmek istiyorum.”