DOSAB`IN 25.YILI MUHTEŞEM BİR GECEYLE KUTLANDI

Güncelleme: 17 Aralık 2015, Görüntülenme:3249

1990 yılında Türkiye’deki 41. Organize sanayi bölgesi olarak sicil alan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşunun 25.yılı kutlandı. 16 Aralık Çarşamba akşamı Hilton Otel’de gerçekleştirilen geceye kuruluşundan bugüne görev yapan DOSAB Başkanları ve bölge sanayicileri katıldı.

İLKLERİN YAŞANDIĞI ÖZEL GECE

Özel sahne kurulan ve 130 metrekare LED ekranın olduğu gecede, konuklara Bursa’da ilk kez 4K olarak hazırlanan DOSAB filmi gösterimi yapıldı, eski başkanların geçmiş dönemleri anlattıkları belgeseller gösterildi ve ‘Belgeler ve Tanıkların Işığında DOSAB’ın 25 Yılı Kitabı’ dağıtıldı. Geceye Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’daki organize sanayi bölgelerinin başkan, yönetici ve bölge müdürleri, DOSABSİAD Başkanı Hasan Moral ve yönetim kurulu üyeleri ile sanayiciler ve eşleri katıldı.

TÜM BAŞKANLARA ANLAMLI PLAKET

25.yıl gecesinde hayatta olan tüm DOSAB Başkanları bir araya geldi. 25 yılda DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı olarak, Mustafa Karaer (1990-1993), Adnan Şentürk (1994-1996), Ali Yedikardeş (1996-1997), Mehmet İyigüllü (1997-1998), Adil Gökçadır (1998-2000), Hüseyin Karabacak (2000-2001), Mustafa Taşdelen (2001-2003), Ertuğrul Kaplan (2003-2011) ve 2011 yılından bu yana Ferudun Kahraman görev yapıyor. 25 yıla imza atan eller temasıyla hazırlanan gecede; tüm eski başkanlara, kendi el kalıplarından özel olarak üretilen elleri ve kendi imzalarının yer aldığı plaketleri DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman verdi. Merhum Mustafa Karaer’in plaketini Müge Karaer, merhum Mehmet İyigüllü’nün plaketini Mihribah İyigüllü aldı. Ferudun Kahraman’ın plaketini ise tüm eski başkanlar birlikte verdiler. Sahnede tüm başkanlar kucaklaşırken, göz yaşlarını tutamayanlar da oldu.

BİRLİKTE BAŞARDIK…

Daha sonra geceye katılan konuklar, kendilerine verilen puzzle parçalarını sahnedeki dev puzzleda yerlerine koydu. Son parçaları başkanların tamamlamasıyla; DOSAB’daki tüm firmaların isimlerinin 25.yıl logosuyla birlikte yer aldığı ‘Birlikte Başardık’ yazılı fotoğraf tamamlandı. DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, DOSAB’ın bir başarı hikayesi olduğunu ve bu hikayenin altında tüm sanayicilerin imzasının bulunduğunu belirterek, “Biz tüm sanayicilerimiz adına başkanlarımıza attıkları imzalardan dolayı şükranlarımızı sunduk” dedi. Kahraman, 25.yıl vesilesiyle DOSAB’ın tarihini de yazılı ve görüntülü olarak kayıt altına aldıklarını ifade ederek, “Böylece gelecek nesillere, DOSAB’ın hangi zorluklarla, nasıl kurulduğunu ve kaydettiği aşamayı aktarmış olduk” dedi.

DOSAB’IN KURULUŞ ÖYKÜSÜ

Kahraman, gecede yaptığı konuşmada ayrıca şunları söyledi; "DOSAB’ın temelleri, ülkemizin sanayileşme hamlesine başladığı 1960’lardan sonra özel teşebbüsün öneminin kavrandığı bir dönemde atıldı. 1971 yılında Tofaş Fabrikasının açılması, 4 yıl sonra Sönmez ASF tesislerinin temelinin atılması ile bölgemizde sanayileşme başladı. Tofaş’ın burada kurulması, otomotiv ve yan sanayinin hem DOSAB’da hem de Bursa’da gelişip büyümesi için büyük katkı sağlamıştır. Aynı şekilde bugün yüzde 65’i bulan tekstil sektörü firmalarımızın bu derece önemli hale gelmesi de Sönmez ASF’nin burada açılması sonrası olmuştur. O günlerde büyüklerimizin bu tür eserleri hayal etmesi ile bugünlerin temellerini atması, sahip oldukları vizyonun değerini de ortaya koymaktadır.

Bugün DOSAB, Bursa ve Türkiye’nin en köklü, en büyük, en çağdaş organize sanayi bölgesidir. Bununla gurur duyuyoruz. DOSAB’da sanayileşmenin temellerini atan, Demirtaş Sanayiciler Derneğini kuran, ardından organize sanayi bölgesi olmasını sağlayan, nihayet bugünlere ulaştıran, ancak bugün aramızda olmayan ahirete intikal etmiş büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Hepsinin ruhu şad olsun. Bu akşam bizlerle birlikte olan tüm eski başkanlarımıza, yönetimlerde görev almış büyüklerimize de en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Siz olmasaydınız, emeklerinizi, zamanınızı vermeseydiniz, bugün burada olmazdık.

BİR SANAYİ BÖLGESİNDEN ÖTESİ…

DOSAB’ın organize sanayi bölgesi olmasının üzerinden 25 yıl geçmiş, ancak bölgemizdeki sanayileşme öyküsünün 45 yılı bulan bir mazisi var. Bu köklü mazimizden aldığımız ilham bizden sonraki nesillere bugünkünden çok daha güçlü bir DOSAB bırakma sorumluluğu yüklemiştir. Şundan emin olun ki, bugün görevde olan bizler, bu sorumluluk bilinci içinde var gücümüzle DOSAB için, Bursa için, ülkemiz için çalışıyoruz. Bugün DOSAB, 429 faal firması, 42 bin çalışanı, 4 milyar doları bulan ihracatı ile ülkemizin öncü organize sanayi bölgelerindendir. Vizyonumuz ve büyük projelerimizle ulusal kalkınma hedeflerimizin ve Ulu Şehir Bursa’mızın gelişmesinde önderlik yapan bir bölge olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tüm başkan ve yönetimlerimiz gibi bizler de hizmet bayrağını aldığımız 4 yıldan bu yana hayata geçirdiğimiz projelerin birçoğu ile Türkiye’deki diğer organize sanayi bölgelerine örnek olduk. Bölgemize ve Bursa’mıza değer katacak yatırımları kazandırmanın heyecanını yaşadık. Buradaki sanayiciler, sadece sanayi için elverişli bir bölge oluşturmaya çalışmadı, başta eğitim, sağlık ve spor tesisleriyle, sosyal sorumluluk projeleriyle, toplumumuzun ve Bursa’nın yararına birçok proje üretti, üretilen projelerin içinde olup yatırım yaptı.

ZOR GÜNLERDEN ZİRVEYE ÇIKTIK

Ülkemizde OSB mevzuatı 2000 yılında 4562 sayılı kanun ve 2001 yılında yürürlüğe giren uygulama yönetmeliği ile oluşmuştur. O yıllara kadar OSB’ler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı fonlar yönetmeliğine göre idare edilmiştir. 2001 yılında tüzel kişilik kazanılmasından sonra, OSB’lerde yatırım dönemi başlamıştır. Bundan önce ne kaynak yaratmak ne de yaptırım uygulamak mümkün değildi. O sıkıntılı günleri hepimiz iyi biliyoruz. DOSAB’ın bir farkı, 2001 yılından sonraki dönemi çok iyi değerlendirmesidir. Değerli Ertuğrul Kaplan başkanlığında, benim de başkan yardımcısı olduğum dönemde enerji, su, arıtma, ulaşım, çevre, SCADA sistemi gibi konularda tüm alt yapı yatırımlarımızı tamamladık. O dönemde yaptığımız yatırımlarla birlikte, DOSAB’ın hem çehresi değişti hem de katılımcı firmalar için en iyi girdi teminini, en uygun fiyatlarla sağlayan bir bölge haline geldi.

DOSAB’da ne yapıldıysa, sanayicilerimizin yönetimlere desteğiyle, onların yarattığı finansal kaynaklarla ve birlikte alınan kararlarla yapılmıştır. DOSAB, alt yapılarını kurarken kamudan finansal destek talep etmemiş ve almamıştır. Tüm kaynak, OSB ve sanayiciler tarafından yaratılmıştır. Ancak gerek yerel yönetimlerden gerekse Ankara’dan her zaman büyük destek görmüştür. Bizim yönetim dönemimizde de Sayın Valimiz Münir Karaloğlu, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Dündar başta olmak üzere daima işbirliği içinde çalıştık. Valimizin öncülüğünde tüm kent dinamiklerimizle birlikte, birçok projeyi hayata geçirdik, birçok proje için çalışmaya devam ediyoruz. Onun için siz değerli DOSAB DOSAB sanayicileri huzurunda, Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, vekillerimize, Osmangazi Belediye Başkanımıza tüm değerli kent yöneticilerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

YOLUMUZA EMİN ADIMLARLA DEVAM EDİYORUZ

DOSAB bugün, Bursa’nın en büyük 250 firmasından 42’sini bünyesinde barından büyük bir sanayi bölgesi… Ancak bizler bugünkü konumumuzu yeterli görüp, çalışma azmimizi kaybetmiyoruz. DOSAB’ı örnek projelerin merkezi haline getirip, yolumuza devam ediyoruz. Bu noktada yapılanları değil; önem verdiğimiz ve halen devam eden dört projemizle ilgili kısa bilgiler aktarmak isterim. Buhar ve Enerji Üretim Tesisimizle ilgili ÇED olumlu kararı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından 24 temmuz tarihinde verildi. Bu karara karşı bursa idare mahkemesinde dava açıldı. Mahkeme “Keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasından sonra bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar” yürütmeyi durdurma kararı verdi. ÇED davaları, ivedi yargılama usulüne tabi olduğundan, tüm benzer davalarda bu tür kararlar olağandır. Bu aşamada alınmış karar da kesin ve nihai değil, geçici bir karardır. Bizler projemizin arkasındayız ve sürecimizi devam ettiriyoruz. Geçtiğimiz cuma günü itibariyle de savunmamızı oluşturup, verdik. İlk gün ne diyorsak, savunmamızda da onları söyledik. Gerek Bursamız ve ülkemiz çıkarları açısından yerli kaynakla enerji temini noktasında, gerekse çevreye son derece duyarlı olduğumuz noktasında aynı yerdeyiz. Projemiz çevre değerlerini DOSAB ve etrafında iyileştirecek bir yatırımdır. DOSAB’ın projesi sadece sanayicilerimizin değil, tüm Bursa halkının çevresel duyarlılıkları gözetilerek hazırlanmıştır. Hiçbir zaman ve hiçbir koşulda aksi bir tutum içerisinde olmayacağımızı, ÇED raporumuzun, bilirkişi heyeti tarafından değerlendirilerek uygun mütalaa edileceği kanaatimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

PROJELERİMİZ BİR BİR HAYATA GEÇİYOR

Çevre ve su kaynaklarımız konusunda, iki yıl önce açıkladığımız gibi su geri kazanımı projemizi yapıyoruz. Membran biyoreaktör tesisimizin ihalesini Pazartesi günü yaptık. 2016’da tamamlayacağımız bu tesisimiz ile günlük 25 bin metreküp suyu arıtacak, ardından reverse osmoz veya nano filtrasyon gibi ileri arıtma teknolojisine tabi tutarak geri kazanacağız. Mevcut yönetim merkezimizi; kapalı otoparkı, yeni ticari alanları ve yeni camisiyle birlikte daha etkin bir konuma getiriyoruz. Önceliklerimiz çerçevesinde oluşturulacak mimari projelerin hazırlanması devam ediyor. Bunları sanayicilerimizin beğenisine sunup, ortak kararla seçilen projemizi uygulayacağız.

Yine sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında, yeni DOSAB Semt Polikliniği temelini 30 Temmuz’da atmıştık, inşaatını bu ay sonunda bitirip teslim ediyoruz. Üç katlı ve toplam 2.500 metre kare kapalı alana sahip sağlık tesisinde 17 adet poliklinik odası, laboratuar, röntgen odası, pansuman odası, acil müdahale odası ile iki adet tam donanımlı ambulansa sahip 112 acil yardım merkezi yer alacak. Bölgemize ve mahallelerimizde yaşayan 150 bine yakın insana, 7 gün 24 saat nitelikli sağlık hizmeti verilecek.

KALKINMA İÇİN ÇALIŞIYORUZ

DOSAB’ın, Bursa ekonomisindeki üretim, istihdam ve ihracat kapasitesi; katma değer yaratan yatırım ve projelerimizle her geçen gün artıyor. Cumhuriyetimizin 100. Kuruluş yılı için belirlediğimiz kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda, daha fazla ihracat daha fazla büyüme için çalışıyoruz. Bu hedeflere klasik sanayi üretimi ile ulaşmamız mümkün değildir. DOSAB olarak bizler, uluslararası rekabette ve katma değerli üretimde sanayimizi ön plana çıkartacak, enerji üretim tesisi gibi projelerimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Biliyoruz ki sanayimizin ve ülkemizin bu dönüşümü ileri teknolojili üretime geçişle ve aynı zamanda daha rekabetçi girdi fiyatlarıyla, daha nitelikli iş gücü ile olacaktır. Bizler, Bursa’mızda, Sayın Valimizin liderliğinde, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe başta olmak üzere tüm kent dinamiklerimizle birlikte, yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğiz.

Her zaman her platformda söylediğim gibi, DOSAB’ın farkı, sanayicilerinin birlik ve beraberliğidir. Bu özelliğimizi sürdürdüğümüz sürece daha nice 25 yıllar boyunca, kentimiz ve ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. DOSAB’ın kuruluşunun 25.yılı nedeniyle düzenlediğimiz bu geceye katılıp, bizleri onurlandırdığınız için; sizlere şahsım ve büyük DOSAB Ailesi adına şükranlarımı sunuyorum. Ahirete göç etmiş tüm başkan, yönetici ve çalışanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyorum. Daha nice 25 yıllara temennisiyle, sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.”

RECEP ALTEPE: DOSAB SOSYAL SORUMLULUKTA DA ÖRNEKTİR

Gecede ayrıca DOSABSİAD Başkanı Hasan Moral de, DOSAB’ın kurulmasında temel taş olan derneğin, bölge yönetimleri ile daima uyum içinde çalıştığını, iki kurumun birbirinin ayrılmaz birer parçası olduğunu söyledi. BTSO Başkanı İbrahim Burkay da, DOSAB’ın Bursa ve ülke ekonomisindeki önemine değindi. Burkay, BTSO-DOSAB işbirliği ile BUTGEM, Tekstil Mükemmeliyet Merkezi, MESYEB, Enerji Verimliliği Merkezi gibi önemli kurumları DOSAB’da hayata geçirdiklerini anlattı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilçedeki tek organize sanayi bölge olan DOSAB’ın her anlamda örnek olduğunu ve işbirliği içinde çalıştıklarını belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Bursa ile bütünleşen bölgenin ekonomik gücü ötesinde sosyal sorumlulukta Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti. Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı da DOSAB ve sanayicilerinin hem ekonomik hem de toplumsal hayatta önemli işlevler üstlendiğini söyledi.

Sunumunu DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül ve DOSAB Basın İletişim Danışmanı Celil İnce'nin yaptığı DOSAB 25.Yıl Gecesinin sonunda ise 17 Aralık doğum günü olan Başkan Ferudun Kahraman’a sürpriz doğum günü pastası kesildi.