DOSAB HATIRA ORMANI...

Güncelleme: 21 Mart 2015, Görüntülenme:1854

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ile Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) ve DOSAB Sanayici ve İşadamları Derneği (DOSABSİAD) arasında, ‘DOSAB Hatıra Ormanı’ protokolü imzalandı. Orman Bölge Müdürlüğü’ndeki törende Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Çoşkun, DOSAB Başkan Yardımcısı İlhan Sarı ve DOSABSİAD Başkanı Orhan Tezyaparlar protokole imza attılar. Buna göre, Gürsu’ya bağlı İğdir Köyü yakınında Çevre Yoluna cepheli 65 dönümlük alana 1.600 fıstık çamı ağacı dikilip bakımları yapılacak.

ORMANLAR YÜZÖLÇÜMÜN YÜZDE 27,6’SINI KAPLIYOR

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, 21 Mart’ın 2011 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından Uluslar arası Orman Günü olarak kabul edildiğini belirterek, “Bu anlamlı bir gün. Tabii biz bir değil her gün ormancılık, diyoruz. Bugün orman arazilerimiz ülke yüzölçümümüzün yüzde 27,6’sını kaplıyor. Hedefimizin ağaçlandırma seferberliği ile daha büyük oranları yakalamak. Ormanlarımız ekonomiye doğrudan katkı sağladığı gibi hayati ekolojik ve sosyal hizmetleri var. Ormanlar, karbon tutar ve oksijen üretirler. Bursa önemli bir sanayi merkezi ve sanayide karbon salınımı var. DOSAB ve DOSABSİAD, bizim için anlamlı bir günde çevre ve ormanlarımız adına anlamlı bir adım attı, yönetimlerini kutluyorum. Türkiye'nin ve Yeşil Bursa'nın daha yeşillenmesi adına böyle bir katkı sağladıkları için kendilerine kurum olarak teşekkür ediyoruz” dedi.

AĞAÇLANDIRMAYA HER YIL KATKI VERİLECEK

DOSAB Başkan Yardımcısı İlhan Sarı da bölge olarak çevreye verdikleri önemi anlattı. Sarı, “Bu proje Orman Bölge Müdürlüğümüz ve DOSABSİAD ile birlikte attığımız ilk adım… Ancak DOSAB ve bölge sanayicileri olarak her yıl geleneksel olarak daha büyük alanlara daha çok fidan dikmek amacındayız. Biz bu adımdan sonra durmayız ve yakışan da budur. Bölge müdürlüğümüz ile güzel çalışmalar yapacağız” dedi. DOSABSİAD Başkanı Orhan Tezyaparlar da orman alanlarının büyütülmesi çabalarına küçük de olsa bir katkı koymaktan mutlu olduklarını söyledi. Tezyaparlar, “Sanayicilerin sürekli çevreyi önemsemediği görüşü yaygın. Ancak bu doğru değil. Ülke ekonomisine katkı koyarken aynı zamanda tüm değerlere sahip çıkıyoruz” dedi.