OSB’LERDEKİ YAPI RUHSATI SAYISI ARTIYOR

Güncelleme: 29 Aralık 2011, Görüntülenme:9714

Bursa’daki organize sanayi bölgelerinde 2011 yılında fabrika yatırımları geçen yıla göre artış gösterdi. Bu yıl 8 OSB’de 50’si yeni fabrika binası inşaatı olmak üzere toplam 75 yapı ruhsatı verildi. DOSAB’da bu yıl 10 yeni fabrika inşaatı var.

2008 global krizinin ardından hız kesen yatırımlar 2011 yılında yeniden kriz öncesi seviyelere ulaştı. Bursa’daki organize sanayi bölgelerinde, bölge müdürlükleri tarafından verilen yapı ruhsatları ve enerji tüketim verileri incelendiğinde, sanayinin kriz öncesi seviyeye ulaştığını gösteriyor.

2011 yılının ilk 11 ayında Bursa’daki Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi (BTSO OSB), Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB), Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB), Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB), İnegöl Organize Sanayi Bölgesi, Gürsu, Mustafakemalpaşa ve Kestel Organize Sanayi Bölgeleri’nde toplam 75 yapı ruhsatı verildi.

Yatırım yılı oldu

Bu ruhsatların içeriği incelendiğinde, 50’ye yakın ruhsatın yeni fabrika binası inşaatı için verilmiş olması sevindirici. Zira yeni yatırımlar, yeni üretim, istihdam, ihracat ve büyüme anlamına geliyor. Kalan 25 ruhsat ise fabrika binaları ilavesi, tadilat vb. gibi diğer işler için verilmiş durumda.


2010 yılının tamamında söz konusu organize sanayi bölgelerinde verilen yapı ruhsatı sayısı ise 54 olarak gerçekleşmişti. Bu yılın ilk 11 ayında verilen ruhsat sayısında yüzde 38 gibi önemli bir artış gözleniyor. Başta Avrupa olmak üzere, ABD’de yaşanan ekonomik durgunluğa karşın Türkiye’nin reel sektörden bu tür verileri çıkartması, ekonominin geleceği için de umut veriyor. Bu fabrikaların bir kısmı bu yıl içinde tamamlanıp çalışmaya başladı, bir kısmı gelecek yıl tamamlanacak.

DOSAB’da büyük ölçekli 10 yeni fabrika

DOSAB’da yapı ruhsatları incelendiğinde ise 2010 yılıyla sayısal olarak bir paralellik gözleniyor. DOSAB Bölge Müdürlüğü tarafından 2010 yılında verilen 24 ruhsatın 11’i yeni fabrika inşaatı içindi. Bu yıl da ilk 11 aydaki 23 ruhsatın 10’u yeni fabrika yatırımı için. Ancak 2011’de daha büyük ölçekli üretim, istihdam yaratacak daha büyük alanlarda yeni fabrika inşaatları söz konusu.

Öte yandan Hasanağa, Nilüfer, MKP OSB gibi BTSO OSB ve DOSAB’a göre boş sanayi parselinin daha fazla olduğu bölgelerden de iyi haberler geldi. Söz konusu bölgelerde de boş sanayi parselleri ekonomik iklimin iyi gitmesiyle hızlı azalıyor. HOSAB’da kriz yılı olan 2008 sonunda 41’e düşen faaliyetteki firma sayısı bu yıl 70’in üzerine çıktı.

Toplam tüketimler de yüksek

Organize sanayi bölgelerindeki fabrikaların, elektrik ve doğalgaz tüketimleri ile atık su miktarları da üretim cephesinde neler olduğunu, ihracat, vergi gibi verilere göre daha öncü olarak gösteriyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası OSB ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi gibi Bursa ve Türkiye’nin büyük iki sanayi bölgesinde enerji tüketimleri de 2010 yılına göre 2011’de daha iyi seyretti. 650’ye yakın firmanın faaliyet gösterdiği, 6 milyar doları bulan ihracatın yapıldığı, istihdamları 70 bini aşan istihdama sahip olan bu iki bölgede elektrik tüketimleri bu yılın 11 ayında geçen yılın tamamından daha yüksek oldu. DOSAB’da 2010’daki 845 milyon kWh’lık tüketim bu yılın 11 ayında 850 milyon kWh olarak gerçekleşti.2011 DOSAB YAPI RUHSATLARI

Firma Kullanım Amacı
Polyteks Tekstil Sanayi Araştırma ve Eğitim A.Ş. İlave fabrika binası, su deposu
Acarsoy Tekstil A.Ş. İlave tadilat fabrika binası
Özgümüş Tekstil Ltd. Şti. Fabrika binası, tadilat fab. binası, istinat duvarı
Göksel Yenginer Fabrika binası, istinat duvarı, su deposu
Burfleks Poliüretan Parça Geliştirme Ltd. Şti. Fabrika binası, istinat duvarı
Kaplanlar Soğutma Sanayi A.Ş. İlave fabrika binası
Gürtekin Tekstil Kumaş İnşaat Ltd. Şti. İstinat duvarı
Zarife Akgün ve Hiss. Tadilat fabrika binası
S.Y.K. Tekstil Sanayi A.Ş. İlave fabrika binası
Zeynep Şengün ve Hiss. Fabrika binası
Gülcemal Tekstil Sanayi A.Ş. Fabrika binası, idari fab. binası
Akarca Tekstil Konfeksiyon Ltd. Şti. Fabrika binası, istinat duvarı
Revar Oto Yan Sanayi Ltd. Şti. Fabrika binası
Adnan Yavaş İlave fabrika binası
Bürosit Büro Donanımları A.Ş. Tadilat fabrika binası
Özcan Altınsoy Fabrika binası
Mahmut Dağlar Tadilat fabrika binası
Yaşalar Kalıp Yedek Parça Ltd. Şti. İlave fabrika binası
Ebuteks Boya Apre Tekstil Ltd. Şti. İlave fabrika binası
Dikici Tekstil Ayakkabıcılık Ltd. Şti. İlave fabrika binası
İpekiş Mensucat Türk A.Ş. Fabrika binası
Evinoks Servis Ekipmanları A.Ş. Fabrika binası

OSB’LERDEKİ YAPI RUHSATLARI

OSB ADI 2010 2011
BTSO OSB 3 9
DOSAB 24 23
NOSAB 7 12
İNEGÖL OSB 8 10
MKP OSB 2 4
HOSAB 4 8
GÜRSU OSB 4 8
KESTEL OSB 2 1
TOPLAM 54 75