BURSA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU DOSAB`I ZİYARET ETTİ

Güncelleme: 31 Ekim 2013, Görüntülenme:2459

DOSAB’ı ziyaret eden Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “Sadece OSB’lerdeki sanayi için atık su arıtma ve çevre konularını ele almayacağız, diğer tüm kirletici sanayi tesisleri için de aynı duyarlılıkta birlikte hareket edeceğiz” dedi.

Bursa Valiliği görevine Ağustos ayında atanan Münir Karaloğlu, Ekim ayı sonunda Demirtaş Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. DOSAB içindeki Bursa Ticaret Sanayi Odası Eğitim Vakfı (BUTGEM) 20013-2014 eğitim-öğretim dönemi açılışına katılan Karaloğlu, ardından DOSAB Yönetim Merkezi’nde DOSAB Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Sanayiden Sorumlu Vali Yardımcısı Adnan Çakıroğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M.Latif Deniz, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk’un da bulunduğu toplantıya, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, Başkanvekili İlhan Sarı, Yönetim Kurulu Üyeleri Burhan Çakır ve Ersan Özsoy, Abdullah Bilaçlı, Mahmut Kesici, Mustafa Tezyaparlar, DOSABSİAD Başkanı Orhan Tezyaparlar, Başkanvekili Vedat Kantar, Başkan Yardımcıları Özer Boyalıklı ve Orhan Bilici, DOSABSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Yalçın Buruk, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Selim Yedikardeş de katıldı.

DOSAB SUNUMU YAPILDI, SCADA, ARITMA TESİSİ VE TOFAŞ'I GEZDİ

DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül, toplantıda DOSAB’ın kuruluşundan günümüze gelişimini ve bölge olarak yaptıkları yatırımları, projelerini, verdikleri hizmetleri içeren bir sunum yaptı. DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, bölge olarak sanayiye verdikleri hizmetler noktasında çok iyi bir yerde olduklarını söyledi ve ziyaretin anısına bir plaket sundu.

Toplantının ardından DOSAB SCADA Haberleşme ve MOBESE Merkezi’ni gezen Vali Karaloğlu daha sonra Atıksu Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu. Karaloğlu, DOSAB ziyareti ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “DOSAB’ın ekonomik verileri ve yatırımları, geldiği nokta etkileyici ve oldukça başarılı. İlk geldiğimde adeta bir park içinde sanayi bölgesi havası aldım. Yeşillikler içinde, yolları düzgün, önemli alt yapı yatırımları çağın gerektirdiği şekilde yapılmış. Emeği geçenleri kutluyorum. Sadece Bursa değil ülkemizin de sorunu olan birkaç nokta var. Bunlardan birisi çevre ve atık su arıtmalarından çıkan çamurların bertarafı. Bu konuda geçmişte bilgi ve deneyim sahibi olduğum için iyi biliyorum. DOSAB ve OSB’ler arıtma kurmuş çalıştırıyorlar, ancak çıkan çamur büyük sorun. Bursa genelinde birlikte hareket ederek çevre açısından çamur bertarafı meselesini ele almalıyız. Ayrıca DOSAB yönetimi ve sanayicilerin de dile getirdiği arıtması olmayan sanayi tesislerine hep beraber bakmamız gerekiyor. Orada hem çevre açısından bir katliam var hem de haksız rekabet var. Buradaki sanayici atık suyunu bedel vererek arıtıyor öteki dereye bedelsiz salıyor. Bu kez arıtılmış suyun dereye atılması bir anlam ifade etmiyor derelerimiz yine kirli akıyor. Dolayısıyla sanayicilerimizin bu konuyu konuşması gündemde tutması önemli. Çevre konusuna bizler, yerel yönetimler, OSB’lerdeki sanayici, dışında olan ve kirleten sanayici hep birlikte odaklanacağız” dedi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve beraberindeki heyet daha sonra DOSAB’da bulunan Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ’yi ziyaret etti. Heyete Tofaş’la ilgili sunumun ardından üretim hatları gezdirildi.