DEMİRTAŞ İTFAİYE MERKEZİ TÖRENLE AÇILDI

Güncelleme: 2 Ekim 2013, Görüntülenme:4416

DOSAB’ın tahsis ettiği 3 dönümlük alanda Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan İtfaiye Merkezi hizmete girdi. DOSAB’ın tahsis ettiği modern donanımlı üç araçla birlikte 6 araçlık kapasiteye sahip merkez, geniş bir bölgeye hizmet üretecek.

Büyükşehir sınırlarının genişlemesine paralel olarak merkez ilçelerde eksikliği hissedilen hizmet birimlerini oluşturan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi tarafından tahsis alan üzerine yeni bir itfaiye binası kazandırdı. DOSAB’ın yanında Demirtaş, Ovaakça ve Yalova Yolu kesiminde önemli bir eksikliği giderecek olan hizmet binasının 2 Ekim’deki açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çekinkaya, Boyalıca Belediye Başkanı Ali Çil, Yeni Sölöz Belde Belediye Başkanı Güngör Özhan, Zonguldak Beycuma Belediye Başkanı Vural Kundakçıoğlu, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Tezyaparlar, yöneticiler, sanayiciler ve davetliler katıldı.

FERUDUN KAHRAMAN: BELEDİYEMİZ İLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ

Açılış konuşmasını yapan DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, 25 Eylül-1 Ekim tarihlerinin itfaiye haftası olduğunu ve bu yıl itfaiye teşkilatının kuruluşunun 90.yılının kutlandığını hatırlatarak şunları söyledi: “Organize sanayi bölgeleri sivil savunma kanunu ve OSB Uygulama Yönetmeliğine dayanarak kendi itfaiye teşkilatlarını kurabilirler veya belediyelerle işbirliklerine gidebilirler. Bizim burada yaptığımız Büyükşehir Belediyemizle işbirliğine gitmek ve hem bölgemize hem de Bursa’ya modern donanımlı, çağdaş imkanlara sahip bir merkez kazandırmak oldu.

DOSAB’DAN İTFAİYEYE BİR ARAÇ DAHA

Demirtaş itfaiye merkezimizin kurulduğu alan DOSAB tarafından Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na tahsis edilen 3 bin metrekarelik bir alan. Projeyi ve inşaat çalışmalarını belediyemiz yaptı ve 700 metrekare kapalı alana sahip bu merkez, bölgemizdeki endüstriyel yangınlar başta olmak üzere; DOSAB, Demirtaş, Ovaakça ve Yalova Yolu’nda yaşayan ve çalışan önemli bir nüfusa hayati bir hizmet verecek 6 araçlık kapasiteye sahip. Bu alanın tahsisinden önce 2010 yılında Büyükşehir belediyemize 2 adet tam donanımlı itfaiye ve arama-kurtarma aracı sağlamıştık. Bu yeni merkezin yapılması nedeniyle bir adet daha, çağdaş imkanlarla tam donanıma sahip itfaiye aracımızı da DOSAB’lı sanayiciler olarak belediyemize teslim ediyoruz.”

İŞBİRLİĞİ İÇİNDE DOĞRU YATIRIMLAR

DOSAB’ın Bursa ve ülkemizin en önemli organize sanayi bölgelerinden birisi olduğunu hatırlatan Kahraman, “Bugün, faal 400’ün üzerinde firma, 41 bin çalışan, 3 milyar 800 milyon dolar ihracat yapan bir bölgeyiz. Bursa’nın en büyük 250 firması içinde 40, Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasında 16 firmamız var. Tabii, bu değerlere ulaşmak kolay olmuyor. Çalışarak, emek vererek, doğru işler ve yatırımlar yaparak bu sonuçlar ortaya çıkıyor. Ne mutlu bize ki, DOSAB’da biz sanayi için modern imkanlara sahip bir ortamı yarattık. Aynı şekilde, Büyükşehir Belediyemizin de Bursamızın kalkınması, gelişmesi, geçmişine sahip çıkarak çağdaş uygarlık seviyesine yükselmesi için büyük yatırımları var.

Tarihi ve kültürel mirasımıza dönük projeler, Deniz Otobüsleri, Deniz Uçağı, raylı sistem gibi ulaşım yatırımları, spor tesisleri, kentimizin anıtsal eserlerinden birisi olacak yeni stadyumu görüyor ve gurur duyuyoruz. Bütün bunlar gerçekten büyük ve önemli yatırımlar. Ben huzurlarınızda başkanımız Sayın Recep Altepe başta tüm belediye çalışanlarımızı kutluyor, teşekkür ediyorum” dedi.

MUSTAFA DÜNDAR: HASTANE ALANI KAMULAŞTIRMASINI YAPIYORUZ

Törende bir konuşma yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, DOSAB’la işbirliği içinde yapacakları sağlık merkezi hakkında bilgi verdi. Bölge ve sanayicileriyle ortak projeler ve çalışmalar yaptıklarını belirten Dündar, “Demirtaş bölgesi belediyemizin yatırım ve projelerini yönlendirdiği bir bölge. Bu açıdan DOSAB ve Demirtaş’a hizmet verecek bir sağlık merkezinin yapımını birlikte yapacağız. Bizim bu ay meclisimizden geçireceğimiz bir kararla DOSAB’la Demirtaş arasındaki bir alanı kamulaştıracağız. DOSAB’da buraya modern donanımlı bir hastane yapacak. Burada Sağlık Bakanlığımız da sağlık hizmeti üretecek” dedi.

İTFAİYE HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de törende yaptığı konuşmada itfaiye hizmetlerinin belediyecilik hizmetleri arasında ayrı bir önemi olduğunu, bu nedenle itfaiye teşkilatına verdikleri önemi sağladıkları ekip ve ekipman destekleri ile gösterdiklerini söyledi. İtfaiye hizmetinin, arandığında bir iki dakika içinde ulaştırılması gereken bir hizmet olduğunun altını çizen Başkan Altepe, “Halkımızın can ve mal güvenliğini en iyi şekilde korumak, olası yangınları en az zararlarla atlatmak bizim için çok önemli. Bu nedenle itfaiye teşkilatımızı gün geçtikçe daha da güçlendiriyoruz. Küçük Sanayi, Mudanya ve Kestel İtfaiye binalarımızı hizmete açmıştık. Personel sayımızı 272’ye çıkardık. Hizmete açtığımız DOSAB itfaiye binamızla hem bölgedeki sanayi tesislerinde çıkması muhtemel endüstriyel yangınlara hem de çevredeki olaylara daha kısa zamanda müdahale etme imkanı bulacağız” dedi.

RECEP ALTEPE: DOSAB’LA HER ZAMAN GURUR DUYUYORUZ

Başkan Altepe, belediyenin bir çok projesinde DOSAB ve bölge sanayicilerini daima yanlarında gördüklerini belirterek, “Bu itfaiye merkezi bunun en son örneği. Sosyal sorumluluk çalışmalarımızda DOSAB’lı sanayicileri hep yanımızda görüyoruz. Balkanlarda yaptığımız çalışmalarda, Osmangazi Sahipsiz Hayvanlar Barınağı’nda büyük katkıları var. Zaten bölge Bursamızın en önemli ve en modern üretim merkezlerinden birisi durumunda. DOSAB ve sanayicileri ile her zaman gurur duyuyoruz, kendilerine yaptıkları ve yapacaklarından dolayı hep teşekkür ediyoruz” dedi. Törende ayrıca Zonguldak’ın Beycuma Belediyesi’ne de Büyükşehir tarafından bir itfaiye aracı hediye edildi.