GELENEKSEL DOSAB İFTARI GERÇEKLEŞTİ

Güncelleme: 24 Temmuz 2013, Görüntülenme:2115

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Geleneksel İftarı 22 Temmuz Pazartesi akşamı DOSAB Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. İftara 300 sanayici ve işadamı katıldı.

DOSAB ve DOSABSİAD’ın organize ettiği DOSAB Restoran’daki iftara, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ali Sürmen, İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Bursa İl Müftüsü Mehmet Emin Ay, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Selim Yedikardeş’in yanı sıra çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

DOSAB ORMANI KURULUYOR

DOSABSİAD Başkanı Orhan Tezyaparlar, iftarda yaptığı konuşmada, dernek olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Tezyaparlar, Geçit-Mudanya arasında Bursa Valiliği’nin gösterdiği alanda DOSAB-DOSABSİAD Ormanı oluşturmak için yer tahsisinde sona gelindiğini belirtti. Tezyaparlar, “4 bin ağaç dikmeyi hedeflediğimiz orman firmalarımızın bağışları ile büyüyecek” dedi.

DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman da, her türlü alt ve üst yapı yatırımını bitirmiş, sanayisine rekabet avantajı getiren ucuz ve kaliteli enerji temin etmek, iyi hizmet üretmek ve iyi işletmecilik yapmak konularına odaklanmış bir bölge olduklarını söyledi. Kahraman, bu kapsamda, SCADA sistemini devreye aldıklarını, kalite ve yönetim sistemi organizasyonumuzu kurduklarını belirtti.

EKONOMİK PERFORMANS

Ekonomi ve DOSAB'daki son gelişmelermle ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ferudun Kahraman şunları söyledi: “Global ekonomide, ABD Merkez Bankası’nın alacağı pozisyon, Avrupa’daki ekonomik gelişmeler ve coğrafyamızda yaşananlar; ülkemiz özelinde, gezi parkı eylemleri ve sonuçları, ekonomik performansımıza, hepsinden öte moralimize etki eden konu başlıkları oldu. Son dönemde borsa, faiz, döviz kuru gibi ekonomik göstergeler bu gelişmeler paralelinde değişkenlik gösterdi. Ülke olarak son 60 yıl içinde yaşadığımız ekonomik krizler, şu veya bu şekilde döviz ve döviz kuru ile bağlantılı krizlerdi ve sarsıcı oldu. 2008 yılındaki küresel ekonomik kriz ise bizi kendi krizlerimiz gibi etkilemedi. Türkiye, bu son krizden en hızlı çıkan ve küresel ekonomik belirsizlikten en az etkilenen ülkelerden biri oldu. Ülkemiz ekonomisinde 2002-2012 döneminde ortalama büyüme oranı yüzde 5,2 olarak gerçekleşti. Geçen yıl Türkiye ekonomisi yüzde 2,2 oranında büyüdü, bu yılın ilk çeyreğinde ise büyüme oranı yüzde 3 olarak gerçekleşti. Hükümetimizin orta vadeli programda ortaya koyduğu bu yılın büyüme hedefi yüzde 4… Bu büyüme hedeflerini yakalamak için hepimiz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ancak daha fazlasına ihtiyacımız olduğu açık.

6 AYDA SON 6 YILIN ELEKTRİK TÜKETİM REKORU KIRILDI

DOSAB olarak baktığımızda bu yılın ilk 6 ayında başarılı bir ekonomik performans sergilendiğimizi görüyoruz. Bölgemizde bu yılın ilk 6 ayında, son 6 yılın aynı dönemleri ile kıyaslandığında elektrik tüketimimiz 503,3 milyon kWh ile rekor düzeye ulaştı. Yine bu yılın mart ayında son 62 ayın en fazla elektrik tüketim rakamına ulaştık. Sanayinin kullandığı doğalgaz miktarında da aynı dönemde geçen yılla paralel bir seyir izleniyor. Bu veriler, bölgemiz sanayisinin geçen yılki ekonomik aktivite seviyesinin üzerinde bir seyir izlediğini, büyüme ve ihracat hedefine paralel bir tablo ortaya koyduğunu gösteriyor.”

BUTGEM MESLEK YÜKSEK OKULU OLUYOR

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da yaptığı konuşmada, DOSAB’da bulunan ve BTSO ile DOSAB’ın ortaklaşa kurdukları vakıf ile yönetilen mesleki teknik eğitim merkezi BUTGEM’in meslek yüksek okuluna dönüştürülmesi konusunda Mütevelli Heyet’te karar aldıklarını açıkladı. Burkay, DOSAB’ın her tür yatırımı ve projesiyle örnek olduğunu, BTSO’nun da her zaman bölgenin yanında ve destekçisi durumunda bulunduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de konuşmasında bölgenin Bursa’nın gurur kaynağı olduğunu belirtti.Dokümanlar
DOSAB İftar Basin Bulteni 23072013