OSBÜK`TE YENİ DÖNEM BAŞLADI

Güncelleme: 26 Haziran 2013, Görüntülenme:2672

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun tek listeyle yapılan 11. Genel Kurulu’nda Gaziantep OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu başkan seçildi. Yönetime Bursa’yı temsilen DOSAB’dan Selim Yedikardeş girdi.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) XI.Genel Kurul Toplantısı; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin çok sayıda milletvekili üst düzey yöneticinin katılımıyla 25 Haziran 2013 tarihinde Ankara Rixos Otel’de yapıldı. Divan Başkanlığını TOSB Otomotiv Yan Sanayi OSB Başkanı Yunus Çiftçi’nin yaptığı ve tek listenin olduğu genel kurulda, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu yeniden başkanlığa seçildi. OSBÜK başkan ve yönetimi iki yıl süreyle görev yapacak.

ŞAHİN: HER OSB BİR ŞEHİR

Genel kurulda yapılan konuşmalarda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Şehirlerde OSB varsa şehrin bütün dokusu değişiyor. Her bir OSB aslında büyük bir şehir. OSB’lerin gücü, şehirlerdeki kalkınma gücü, toplumsal değişim ve gelişim gücü… Bu çok önemli bir güç ve her biriniz şehrinizin liderisiniz. Bakışınız, vizyonunuz, ufkunuz oradaki insan odaklı büyümeye çok ciddi etkisi, kelebek etkisi olacak” dedi.

YILDIZ: ELEKRTİKTE AB’NİN EN UCUZ 6 ÜLKESİ ARASINDAYIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da konuşmasında şunları söyledi: “Ucuz elektrik teminiyle ilgili bakıyorum çok başarılı OSB’lerimiz var. Yüzde 15-18’ler civarında indirim alan sanayicilerimiz, OSB’lerimiz var. Türkiye son bir ayda; Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sanayide kullandığı elektrikte ilk 6 ülke arasına girdi. En ucuz ilk 6 ülke arasında bulunuyoruz. Doğal gazı ithal ediyor olmamıza rağmen, su, rüzgâr gibi yerli enerji kaynaklarımızla harman yaparak böyle bir seviyeyi yakaladık. Bakanlık olarak sanayicimizin organize olduğu bölgelerde daha rahat çalışmasını sağlayacak, rekabet gücünü daha da artıracak bir yapıyı kurgulamaya devam ediyoruz.”

ERGÜN: OSBÜK VE OSB’LERE YENİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de konuşmasında şunları söyledi: “OSB’lerimizin sadece sanayiciye bir altyapı oluşturmak, ortak arıtma tesisi, enerji temini, ruhsatlandırma, kayıt dışılığın önlenmesi, bir takım kolaylıklar sağlanması yanında; OSB yönetimlerinin mevcut tesislerde teknolojiyi ve katma değeri nasıl artırabiliriz, kümelenmeyi ve üniversite-sanayi işbirliğini nasıl yapabiliriz konusunda da öncülük etmeleri gerekiyor. OSBÜK ve tek tek OSB yönetimleri olarak da sonraki süreçte buna ağırlık vermek icap ediyor. Türkiye hedefi büyük olan bir ülkedir. Sanayicisi de hedefi büyük olan sanayici olmalıdır. OSB yönetimi de hedefi büyük olan yönetim olmalıdır. OSBÜK yönetimi de hedefi daha büyük bir yönetim anlayışıyla hareket etmelidir. Şimdi bazı OSB’lerimiz OSBÜK’ün dışında kaldılar. Ayrı bir dernek olarak kurulan yapılanmalar var. Bu kongreden sonra biraz daha çabayı artırmak ve OSBÜK çatısı altında olmayan bir OSB’nin kalmayacağı bir aktiviteyi göstermek gerekecektir. Ben inanıyorum yeni yönetim bu vizyon çerçevesinde yoluna devam edecek. Bundan önceki arkadaşlarımız büyük hizmetler yaptılar. Şimdi bayrak Gaziantep’e geçti.” Genel kurulda OSBÜK eski başkanlarından Bülent Koşmaz, Mahmut Yılmaz ve görevi kısa bir süre önce devreden Nurettin Özdebir için hazırlanan şükran plaketleri Bakan Ergün tarafından takdim edildi.

OSBÜK YÖNETİM KURULU
Cahit NAKIBOĞLU Yönetim Kurulu Başkanı Gaziantep OSB
Ahmet HASYÜNCÜ Yönetim Kurulu Bşk.Yrd. Kayseri OSB
Süheyl ERBOZ Yönetim Kurulu Bşk.Yrd. GebzeVI.(İmes)Mak.OSB
Bekir SÜTCÜ Yönetim Kurulu Üyesi Adana Hacı Sabancı OSB
Nihat TUNALI Yönetim Kurulu Üyesi İkitelli OSB
Hakkı ATTAROĞLU Yönetim Kurulu Üyesi Torbalı OSB
Memiş KÜTÜKÇÜ Yönetim Kurulu Üyesi Konya OSB
Selim YEDİKARDEŞ Yönetim Kurulu Üyesi Demirtaş OSB
Ahmet KAYA Yönetim Kurulu Üyesi Ankara Sanayi Odası I. OSB
Ertuğrul TEZGÖREN Yönetim Kurulu Üyesi Eskişehir San. Odası OSB
Sabri TEKLİ Yönetim Kurulu Üyesi Mersin Tarsus OSB
YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ
Ömeri ÜNSAL İstanbul Deri OSB
Ali YILDIRIM Uşak OSB
Yusuf SUBAŞI Bilecek I. OSB
Kamil PORSUK İzmir Kemalpaşa OSB
Tahsin KABAALI Antakya OSB
Abdulnasır DUYAN Mardin OSB
Servet METE Konya OSB
Nurettin AYDIN Kırıkkale OSB
M.Hanifi YAŞAR Elazığ OSB
Ali ÇAPÇI Çankırı Şabanözü OSB
Mehmet AL Edirne OSB