Anasayfa
English
ENVİYS Giriş
 
Atıksu Arıtma Tesisi
Hizmetlerimiz
Eklendiği Tarih: 11 Eylül 2015 | Görüntülenme Sayısı: 15314
  

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki işletmelerden kaynaklanan evsel ve endüstriyel nitelikli atık sular, uzun havalandırmalı biyolojik arıtma tesisinde arıtılmaktadır. Uzun havalandırmalı aktif çamur prosesinde biyolojik azot ve fosfor giderimi yapılmaktadır. Tesis biyolojik olarak işletilmekte ancak beklenmeyen atık su salınımları için kimyasal opsiyonu da mevcut bulunmaktadır. Hali hazırda, sadece biyolojik arıtma yaparak deşarj parametrelerini sağlamaktadır.

DOSAB Atık Su Arıtma Tesisi, 70.000 metreküp/gün kapasiteli olarak 2007 yılı Nisan ayında hizmete girmiştir. Çevre izin belgesinin ikincisi 5 yıllık olarak 13.06.2013 tarihinde alınmış, 13.06.2018 tarihine kadar geçerlidir. Atık Su Arıtma Tesisi uzaktan izleme istasyonu ile bakanlık veri ağına bilgi aktarmaktadır.

Su Kirliliği Yönetmeliği kapsamında 2012’den itibaren yürürlüğe giren renk parametresi deşarj standardının sağlanması için havalandırma havuzu çıkışına renk giderici kimyasal dozlaması yapılmakta, istenen yasal değerler sağlanmaktadır. Çamur susuzlaştırma yapılan tesisten çıkan atık çamur üzerinde yapılan analizler, atık çamurun tehlikeli atık olmadığı sonucunu vermiştir.

DOSAB Atık Su Arıtma Tesisi, 2009 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı ve OSBÜK tarafından düzenlenen En Çevreci OSB Yarışması’nda ödül almıştır. Ayrıca, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği 2011 ve 2012 yıllarında iki kez DOSAB’a ‘En Çevreci Tesis Ödülü’ vermiştir.

Tesis, kriterlerine yerine getirdiği için teşvik tedbirlerinden faydalanmakta ve elektrik enerjisi kullanım bedelinin yüzde 50’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.

2014 yılında arıtma tesisinde aylık ortalama 1.384.113 metreküp olmak üzere yıl toplamında 16.609.362 metreküp atık su arıtılmıştır.

Güncel atık su arıtma deşarjları için tıklayınız...

Güncel atık su arıtma fiyatları için tıklayınız...

MEMBRAN BİYOREAKTÖR (MBR) TESİSİ

25.000 metreküp/günlük yeni bir arıtma tesisinin kurulumu için çalışmalara 2014 yılında başlanmıştır. Membran Biyoreaktör olarak planlanan tesisinin kurulumunun tamamlanmasının ardından ikinci aşama olarak tesisten elde edilen su; Reverse Osmoz ya da Nano Filtrasyon gibi ileri arıtma teknolojisine tabi tutularak geri kazanımı sağlanacaktır. Geri kazanılan su DOSAB’ın Buhar ve Elektrik Üretim Tesisi’nde kullanılacak 10 bin metreküp/günlük ihtiyacın tamamını karşılayacak, ilave olarak 5 bin metreküp/gün kapasite fazlası olacaktır. Bu su da proseste kullanılacak, böylelikle çevreci bir yaklaşımla su geri kazanımı ile yer altı suyu kullanımı azaltılacaktır.

MBR Tesisi Projesi çerçevesinde, bu konuyla ilgili olarak dünyanın önde gelen dört firması olan Microdyne Nadir (Almanya), Koch (Almanya), Kubota (Japonya) ve GE Power&Water (ABD) ile proje için DOSAB Atık Su Arıtma Tesisi’nde pilot ölçekli tesislerin kurulumu yapılmıştır. Her biri küçük ölçekli bir arıtma tesisi şeklinde çalışan pilot tesislere verilen atık su ve her bir pilot tesisten çıkan arıtılmış suya ait analizler akredite laboratuar ve DOSAB laboratuarında yapılmıştır. 2015 yılı ortası itibariyle tamamlanan bu çalışmalar sonucunda MBR tesisi için en uygun membran modülleri seçilebilecektir. MBR tesisinin projelendirilmesi ve inşaat ihalesinin gerçekleştirilmesi ile 2016 yılında devreye alınması planlanmaktadır.

SİTE İÇİ ARAMA

Site haritası için tıklayınız  

FİRMA ARAMA

Tüm firmalar için tıklayınız

KURUMSAL

TÜKETİM/FİYATLAR

HİZMETLERİMİZ

BİZE ULAŞIN

 
 
yonetim@dosab.org.tr
Youtube