HACETTEPELİ ÖĞRENCİLER DOSAB`IN ÇEVRE YATIRIMLARINI GEZDİ

Güncelleme: 3 Nisan 2015, Görüntülenme:2901

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ederek, çevre yatırım ve çalışmalarını inceledi.

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr.Gülen Güllü, öğretim görevlileri ve öğrencilerden oluşan heyete DOSAB Atık Su Arıtma Tesisi’nde Çevre Grup Şefi Ebru Yavuz ve Arıtma Grup Şef Yardımcısı Selen Tunçman, artıma tesisi ve çevre konularında birer sunum yapıp soruları yanıtladılar.

DOSAB ÇEVRE İÇİN OLUMLU ADIMLAR ATAN KURUMLARIN BAŞINDA

DOSAB Bölge Müdürü Şerhat Şengül de ülkemizdeki organize sanayi bölgesi yapılanması hakkında bilgiler verip, bölge olarak yaptıkları yatırım ve çalışmaları ile projelerini anlattı. Günümüzün yükselen değeri çevre konusunda geleceğin söz sahibi isimlerini DOSAB’da ağırlamaktan mutlu olduklarını belirten Şengül, “Çevre konusunda genel anlamda ülke olarak karnemiz iyi değil. Ancak son zamanlarda olumlu gelişmeler var. DOSAB, bu olumlu adımları atan kurumların başındadır” dedi.

DOSAB'IN ÖDÜLLÜ ATIRMASI ARITMASI 8 YILDIR ÇALIŞIYOR

OSB olarak çevrenin korunması konusuna büyük önem verdiklerini söylenen Şengül, “Çevre ve insan sağlığı konusunda en duyarlı bölgelerden birisiyiz. Çünkü biz de Bursa’da yaşıyoruz ve çevreye yatırımın geleceğimize yatırım olduğunu biliyoruz. Atık su arıtma tesisimiz 2007 yılından bu yana çalışıyor. Bu tesiste yılda 17 milyon metreküp suyu arıtıp yasal sınırlar altında değerlerle deşarj ediyoruz. Derelerimizin kirliliği DOSAB sanayisi kaynaklı değil, çevre maliyetlerine katlanmayanlar kaynaklıdır. Bu tesiste kullandığımız elektriğin de yarısını teşvik olarak devletten alıyoruz. Bursa’da kriterleri yerine getiren ve bu teşviki alan iki organize sanayi bölgesinden birisiyiz. Çevre yatırımlarımız ile Çevre ve Orman Bakanlığı ile Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından 2009, 2012 ve 2013 yıllarında üç kez çevre ödülü aldık. Biz Bursa’da yaşıyoruz ve çevreye yatırımın geleceğimize yatırım olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gülen Güllü de gezi ve sunumlar için teşekkür ederek öğrencileri için faydalı bir organizasyon olduğunu söyledi. Öğrenciler, gezi sırasında gördüklerinin, okulda öğrendikleri konuların pratikte uygulaması olduğunu belirterek, bu açıdan son derece faydalı olduğunu belirttiler.