DOSAB ÇOÇUK BAKIM EVİ`NİN TEMELİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE ATILDI

Güncelleme: 24 Kasım 2014, Görüntülenme:3379

- DOSAB ÇOÇUK BAKIM EVİ’NİN TEMELİ, ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NDE ATILDI
- BURSA VALİSİ MÜNİR KARALOĞLU: DOSAB SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE TÜRKİYE’DE İLK SIRADADIR
- AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ BEDRETTİN YILDIRIM: DOSAB’IN HER PROJESİ ÖNCÜ VE ÖRNEK
- DOSAB BAŞKANI FERUDUN KAHRAMAN: BURSA’DA YİNE BİR İLKE İMZA ATMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ

0-5 yaş arası 150 minik öğrenci kapasitesinde, 4.550 metre kare kullanım alanına sahip DOSAB Çocuk Bakım Evi Projesi’nin temeli atıldı. 3,5 milyon lira yatırım bedeli olan projenin açılışı, Vali Münir Karaloğlu’nun talebiyle erkene alındı ve 1 Eylül 2015 olarak belirlendi.

DOSAB Çocuk Bakım Evi Projesi’nin basın toplantısı ve temel atma töreni 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde yapıldı. BUTGEM’deki basın toplantısı ve protokol imzasının ardından, inşaat alanında temel atıldı. Törene Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Ak Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık, Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürü M.Latif Deniz, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, DOSABSİAD Başkanı Orhan Tezyaparlar, Başkan Vekilleri Vedat Kantar ve İbrahim Öztürk, ve yönetim kurulu üyeleri Ayhan Yılmaz, İbrahim Erdemir’in yanı sıra sanayici ve işadamları katıldı.

DOSAB ve DOSABSİAD ortaklığında geliştirilen proje, BEBKA’nın 2014 Yılı Sosyal Kalkınmaya Yönelik Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında yer alıyor. Basın toplantısında ilk sözü alan DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Tezyaparlar, “İlk göreve geldiğimizde yönetim kurulunda bu projeyi gündeme getirdik. DOSAB Başkanımız Ferudun Kahraman ve yönetim de çok olumlu baktı. Bugün bu projenin temelini atıyor olmaktan çok memnunuz, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

KAHRAMAN: ANLAMLI BİR GÜNDE TEMEL ATIYORUZ

DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman da 24 Kasım Öğretmenler Günü gibi anlamlı bir günde, bir eğitim yuvasının daha temelini atmaktan duydukları gururu dile getirerek, “Onurlu meslekleriyle her zaman sevgiyle andığımız, saygın kişilikleriyle yüreklerimizde yaşattığımız ve en kutsal mesleklerden biri olan öğretmenlik mesleğini yerine getiren değerli insanların, Öğretmenler Günü’nü içten duygularla kutluyorum. Anaokulundan başlayıp büyük bir titizlikle insan yetiştiren öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

DOSAB SOSYAL SORUMLULUKTA DA ÖNCÜ

Kahraman, DOSAB’ın Bursa ve ülkemizin en önemli sanayi merkezlerinden birisi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “DOSAB Ailesi olarak, sanayicilerimizle, çalışanlarımızla, ülkemizin gelişmesi adına, daha fazla ihracat yapmak, daha çok istihdam yaratmak için canla başla çalışıyoruz. Çok şükür ki, bölge olarak, birlik ve beraberlik içinde çalışıyor, her geçen gün daha da büyüyor ve gelişiyoruz… Bütün bunların yanında, kazancımızı da paylaşıyoruz. Toplumumuzun gelişimi için, sosyal sorumluluk bilinci ile yeni yeni alanlarda projeler geliştiriyor, yatırımlar yapıyoruz. Bugün DOSAB’ın ve DOSAB’lı sanayicilerimizin imzasını, Balkanlardaki Ata Yadigarı yapıların ayağa kaldırılmasından Bursa’daki Sahipsiz Havyanlar Barınağına, Bursaspor’a otobüs alımından sağlık alanındaki katkılara kadar bir çok toplumsal yatırımda görüyoruz.

Eğitim konusu ise, bizler için apayrı bir önemdedir… İçinde bulunduğumuz BUTGEM’in temellerini atan da, Bursa’ya ikinci fen lisesini kazandırmak için kollarını sıvayan da bu bölge sanayicisidir. Aynı zamanda 10 yıldan bu yana düzenli olarak başarılı üniversite öğrencilerine verdiğimiz eğitim bursunu, bu yıl 300 öğrenciye çıkarttığımızı burada belirtmek isterim. Eğitim anlamında bugün burada çok önemli bir temel daha atacağız…Bu temelin ardından da inşallah bir yıl sonra kreşimizin açılışını yine hep birlikte yapacağız.

3,5 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILACAK

Bu projemiz, OSB mevzuatına uygun olarak geliştirdiğimiz, daha sonra BEBKA’nın 2014 Yılı Sosyal Kalkınmaya Yönelik Alt Yapı Mali Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazanmış bir projedir. İhalesini 23 Ekim tarihinde yaptığımız projemizin yaklaşık 3,5 milyon lira yatırım bedeli söz konusudur. Bunun 900 bin lirası BEBKA desteğinden oluşmaktadır. En geç bir yıl içinde açmak istediğimiz kreşimizin işletmesi DOSAB Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. 150 minik yavrumuz burada eğitim öğretime ilk adımlarını atacaktır. DOSAB Kreşi, 2 bin 300 metrekare kapalı alan ve 2 bin 250 metrekare bahçesi ile, toplam 4 bin 550 metrekarelik bir kullanım alanına sahip olacaktır.

DOSAB’DA 9 BİN BAYAN İSTİHDAM EDİLİYOR

DOSAB’da, 42 bin dolayında insan çalışmaktadır. Bu çalışanlarımızın yüzde 20’sini, yani 9 bin kişiyi kadın çalışanlarımız oluşturmaktadır. Bu 9 bin kişinin de yaklaşık yüzde 90’ı mavi yakalı çalışanlardan oluşmaktadır. Bölgemizde çalışan kadınlarımız arasında yaptığımız araştırma sonucunda, çocuklarını güvenle bırakabilecekleri bir bakım evi olması durumunda, iş veriminin artacağı ve çalışma huzurunun sağlanacağı görülmüştür. Buradan hareketle, kadınların sosyal hayata dahil olabilmesi, çalışma hayatına rahatça katılabilmesi ve kendisi çalışırken çocuğuna güvenli bir bakım ortamı sağlanmasının önemi ortadadır. İşte DOSAB, bu konuda da farkını ortaya koymuş ve Bursa’da, organize sanayi bölgeleri arasında ilk olarak kreş yatırımını gündeme almıştır. Bu projede emeği geçen çalışma arkadaşlarıma burada bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Ferudun Kahraman ayrıca, “Hemen her projemizde bize verdikleri destek ve cesaretten, bugün olduğu gibi her adımımızda bizleri yalnız bırakmadığınız Bursa Valimiz Sayın Münir Karaloğlu’na şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

YILDIRIM: DOSAB’I TEBRİK EDİYORUM

Ak Parti Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım da konuşmasında, çalışma yaşamında kadın işgücünün önemine değindi.Yıldırım, “Bu proje, her açıdan çok güzel bir proje… Çalışma hayatında yer alan kadınlarımız ve geleceğimiz olan çocuklarımız için çok önemli. Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için kadınlarımızın da ekonomik hayatın içinde daha verimli olmasını hepimiz istiyoruz. Bu açıdan, güzide bir sanayi merkezi olarak her projede öncü ve örnek olan DOSAB’ı, bu çalışması için de tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

VALİ KARALOĞLU İSTEDİ AÇILIŞ ÖNE ALINDI

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da yaptığı konuşmada, Öğretmenler Günü gibi anlamlı bir günde, bir eğitim yuvasının temelini atmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Karaloğlu, “Ferudun Başkanın söylediği gibi DOSAB, gerçekten Bursa ve ülkemizin güzide bir bölgesi. Ekonomik potansiyeli, firma sayısı, ihracatı, çalışanı ile ön sıralarda. Ama ben şunu söylüyorum ki, DOSAB ve bu bölgenin sanayicileri sosyal sorumlulukta Türkiye’de ilk sırada. Daha iki hafta önce Emniyet Müdürlüğümüze araç teslim töreni için yine buradaydık. Diğer çalışmalarını da yakından biliyor ve takip ediyorum. İnşallah, Bursa ve ülkemizdeki sanayi bölgeleri bu tür projeleri kısa sürede hayata geçirirler” dedi. Vali Karaloğlu, projenin bir yıl içinde değil daha erken bitirilmesini isteyerek, “31 Ekim’de değil, 1 Eylül 2015’te burayı hep birlikte açalım” dedi. Karaloğlu, projenin yüklenicisinden bu yönde söz aldı.

Konuşmaların ardından, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, DOSABSİAD Başkanı Orhan Tezyaparlar, BEBKA Genel Sekreteri Tamer Değirmenci, protokole imza attılar. Daha sonra, proje alanında temel atma töreni gerçekleştirildi.