TOFAŞ İLE FEN LİSESİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Güncelleme: 11 Mart 2014, Görüntülenme:6722

DOSAB ve Tofaş eğitim için el ele verdi. DOSAB’ın kaba inşaatını bitirdiği fen lisesinin Tofaş’ın katkılarıyla tamamlanıp Tofaş Fen Lisesi adıyla bu yıl eğitime başlaması için protokol imzalandı.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nin (DOSAB) 24 Nisan 2010 tarihinde Bursa Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığı protokole istinaden, 2012 yılı Aralık ayında kaba inşaatına başladığı ve 2013 yılı sonunda tamamladığı fen lisesinin, Tofaş’ın desteğiyle tamamlanması konusunda protokol imzalandı. İmza töreni, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde 11 Mart tarihinde Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Tofaş CEO’su Kamil Başaran, DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman, Başkan Yardımcısı İlhan Sarı, DOSABSİAD Başkanı Orhan Tezyaparlar’ın katılımıyla yapıldı.

KAMİL BAŞARAN: PROJEYE DAHİL OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ

Tofaş CEO’su Kamil Başaran, imza töreninde yaptığı konuşmada lisenin Ağustos ayında tamamlanarak Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edileceğini söyledi. Başaran, “Ülkesine ve Bursa’ya katkı sağlama misyonuyla hareket eden Tofaş olarak, böylesine değerli bir projeye dahil olmaktan gurur duyuyoruz. DOSAB’la el ele verdiğimiz eğitim projesini sizlerle paylaşmak, bizi ayrıca mutlu ediyor. Eğitimin önemine çok inanıyor, ülkemizin geleceği için nitelikli insan kaynağına ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Bursa Valiliği’nden aldığımız güçle, bu güzel projeyi Ağustos ayında tamamlayacağız. Geleceğe yön verecek nice başarılı gençlerin bu okulun sıralarından çıkacağına gönülden inanıyoruz. Tofaş olarak, öğrencilerimizi yakından takip edecek, onların başarılarıyla gurur duyacağız. Bundan sonra da Bursamıza ve ülkemize değer katacak yeni projelerde görev alma kararlılığımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Kamil Başaran, gençleri ön plana çıkarmak ve onlara bir sürü fırsat vermek istediklerini belirterek konuşmasında şunları söyledi: “Kurucumuz Vehbi Koç'un izinde, onun yarattığı vizyon ile 1968 senesinden beri yolumuza devam ediyoruz. Merhum Vehbi Koç, bizim bugünkü vizyonlarımızın ötesinde bir Tofaş'ı hayal ederek yola çıktı. 20 binlik bir kapasiteden bugün 400 bin bir kapasiteye geldik. Yani kuruluşumuzdan beri, 46 yılda 20 kat daha öteye taşıdık. Tofaş, kurulduğu günden bugüne kadar Türkiye'de otomotivde ana ve yan sanayinin gelişimine sürekli olarak öncülük etti, kendini sürekli yeniledi. Tofaş olarak ülke ekonomisine katkı sağlarken, toplumun gelişimine de fayda katacak kalıcı projelerin peşinden koştuk. Otomotiv sektöründe nitelikli insan gücüne ihtiyaç bulunduğundan dolayı, bu konu bir numaralı önceliğimiz oldu, okullarla işbirliği içindeyiz. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi kültür-sanat alanında ilk ve tek müze ve geçmişle gelecek arasında köprü kuruyor. Spor alanında ise basketbola büyük destek veriyoruz.”

FERUDUN KAHRAMAN: EĞİTİM BİZİM İÇİN ÖNCELİKLİ KONU

Başaran’ın ardından bir konuşma yapan DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, bölge ile ilgili bilgiler verdi ve DOSAB’ın öncü bir OSB olduğunu söyledi. DOSAB’ın sadece modern altyapı ve hizmetlerinde değil, sosyal sorumluluk noktasında da önemli görevler üstlendiğini belirten Kahraman şöyle konuştu: “Eğitim, DOSAB ve DOSAB’lı sanayiciler için öncelikli konulardan birisi olmuştur. Bölgemiz sınırları içerisinde 38 dönüm alan üzerine 2005 yılında kurulan mesleki-teknik eğitim merkezi BUTGEM’in altında da DOSAB’ın ve bölge sanayicilerimizin imzası vardır. Günümüzde BTSO ile ortaklaşa kurduğumuz vakfın yönettiği bu merkezde yılda 1.500 kişi mesleki-teknik eğitim almakta ve yüzde 84’ü nitelikli işgücü olarak istihdam edilmektedir. Bölge olarak her yıl 275 üniversite öğrencisine sağladığımız burs da eğitim alanında önemsediğimiz bir çalışmadır.

OKUL AĞUSTOS AYINDA TAMAMLANACAK

Fen lisesi konusunda da Bursa Valiliğimiz ile 2010 yılında protokol imzaladık. 2012 yılı Aralık ayında kaba inşaat ihalesini yapıp inşaata başladık. Bir yıl sonra inşaatı bitirdik. Bu aşamada projede yeni bir açılım söz konusu oldu. Bu yeni açılımı; DOSAB ve Tofaş’ın işbirliği olarak özetleyebiliriz. Bursa’nın lider OSB’si DOSAB ve ülkemiz otomotiv sektörünün öncülerinden Tofaş, sosyal sorumluluk anlayışlarının bir sonucu olarak Fen Lisesini tamamlama konusunda el ele verdiler. DOSAB, Fen Lisesinin kaba inşaatını tamamlamış oldu, bundan sonraki kısım da Tofaş’ın katkılarıyla bitirilecek. Böylece yarı yarıya bir finansmanla gelecek eğitim-öğretim yılında okul açılmış olacak. Bu anlamlı projede DOSAB adının öğrenci yurdu ve spor salonuna verileceğini, ayrıca okul binasında katkısının belirtileceğini, inşaatın bundan sonraki aşamalarının da DOSAB’ın denetiminde süreceğini vurgulamak isterim. Bursa’ya bu yeni eğitim yuvasının kazandırılmasında başta Bursa Valiliğimiz ve Tofaş olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, açılışta da birlikte olmayı diliyorum.”

MÜNİR KARALOĞLU: MUTLULUK VERİCİ BİR İŞBİRLİĞİ OLDU

Bursa Valisi Münir Karaloğlu da “Bu güzel eğitim kurumunun şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkese; DOSAB ve Tofaş’a teşekkür ediyorum. Tofaş Fen Lisesi, iki kurum arasındaki güçlü işbirliğinin ürünü oldu ve eğitime katkı alanında bir bayrak yarışına dönüştü. Yeni eğitim projelerinin Bursa’ya ve ülkemize kazandırılması konusunda, bütün kuruluşlara önemli görevler düşüyor. Herkesin bu bilinçle hareket etmesi ve bugünkü gibi başarılı projeleri hayata geçirmesi gerektiğine inanıyorum. Tofaş Fen Lisesi’nin açılışını da birlikte yapabilmeyi diliyorum.” dedi. Karaloğlu, Başaran, Kahraman ve İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar konuşmaların ardından protokolü imzaladı. Davetliler, daha sonra Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi'ni gezdi.

384 ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRECEK

Nilüfer ilçesi Özlüce mevkinde inşa edilen Tofaş Fen Lisesi, 2014-2015 öğretim yılında eğitime başlayacak. Toplam 12 bin 257 metrekarelik alanda 16 derslik, 280 kişi kapasiteli 70 yurt odası ve bir spor salonu bulunacak lisede, 384 öğrencinin eğitim görecek.