BOSBİR ENERJİ AŞ GENEL KURULU YAPILDI

Güncelleme: 18 Nisan 2013, Görüntülenme:4179

  • BURSA ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ BİRLİĞİ ELEKTRİK ÜRETİM AŞ GENEL KURULU YAPILDI. KURUCU YÖNETİM OYBİRLİĞİYLE YENİDEN SEÇİLDİ.
  • GENEL KURUL VE ‘TÜRKİYE VE OSB’LERDE ENERJİ POLİTİKALARI’ KONULU TOPLANTIYA OSBÜK BAŞKANI NURETTİN ÖZDEBİR DE KATILDI.

Bursa’daki 11 organize sanayi bölgesinin 2 Mart 2012 tarihinde kurduğu Bursa Organize Sanayi Bölgeleri Birliği Elektrik Üretim AŞ (BOSBİR Enerji) Genel Kurulu 17 Nisan 2013 tarihinde DOSAB’da yapıldı. Genel kurulda Bursa’daki tüm OSB’lerin başkan, yönetici ve bölge müdürleri bir araya geldi. Bir yıllık çalışmaların değerlendirildiği ve bundan sonraki yol haritasının çizildiği genel kurulda kurucu yönetim oybirliğiyle yeniden göreve seçildi. Buna göre yönetim kurulu şöyle oluştu: Ferudun Kahraman (Başkan), Ali Uğur (Eş Başkan), Levent N.Bezmez (Üye), Zeki Şahin (İnegöl OSB), Alaettin Dağlı (Üye).

Genel kurul ve ardından yapılan ‘Türkiye ve OSB’lerde Enerji Politikaları’ konulu toplantıya OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ve Genel Sekreter Ali Yüksel’in yanı sıra, Bursa’daki tüm OSB’lerin yönetici ve bölge müdürleri ile OSBÜK delegeleri, OSB SİAD’ları başkan ve yöneticileri ile çok sayıda sanayici katıldı.

BOSBİR Enerji AŞ Genel Kurulu ve Türkiye ve OSB’lerde Enerji Politikaları Konulu toplantıya katılan Bursa OSB Yöneticileri:
- DOSAB: Ferudun Kahraman (Başkan), İlhan Sarı (Başkan Vekili), Orhan Tezyaparlar (DOSABSİAD Başkanı), Serhat Şengül (Bölge Müdürü)
- BTSO OSB: Ali Uğur (Başkan), Türker Ertürk (Bölge Müdürü)
- NOSAB: Levent N.Bezmez (Başkan), Mehmet Koçer (Bölge Müdürü)
- İnegöl OSB: Zeki Şahin (Başkan Vekili), Erol Eruğur (Bölge Müdürü)
- GÜSAB: Yunus Aydın (Başkan), İlker Er (Bölge Müdürü)
- KOSAB: Alaettin Dağlı (Başkan), Taner Torunoğlu (Bölge Müdürü)
- HOSAB: Ahmet Sezgi Erceiş (Başkan), Ömer F.Korun (HİD Başkanı), Bahattin Canıgüleç (Bölge Md)
- Mustafakemalpaşa OSB: Mehmet İyigüllü (Başkan Vekili), Alaattin Üçok (Bölge Müdürü)
- Yenişehir OSB: Nevzat Canlı (Başkan Vekili)
- Bursa Deri İhtisas OSB: Aziz Demirkakan (Başkan Vekili)
- İnegöl Mobilya İhtisas OSB: Rauf Koşarer (Başkan Vekili)

FERUDUN KAHRAMAN: KAZANIMLARIMIZI KORUMALIYIZ

DOSAB ve BOSBİR Enerji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Organize sanayi bölgeleri olarak, ülkemizin üretim, istihdam ve ihracatında önemli aktörler durumundayız. OSB’lerin bu üretim gücü, enerji piyasasında da bizleri önemli kılıyor. 2001 yılında kabul edilen 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve sonrasında oluşan mevzuatla, sanayinin en önemli girdilerinden olan elektrikte kazanımlar elde ettik. Ancak geçen sürede EPDK’nın aldığı bazı kararlar, elektrik üretici ve dağıtıcılarının son pozisyonları ve nihayet 14 Mart 2013 tarihinde kabul edilen 6446 sayılı yeni Elektrik Piyasası Kanunu’nun, OSB’lerin elde ettikleri kazanımları erozyona uğrattığını görüyoruz. Bizim en büyük endişemiz, ekonominin nabzının attığı OSB’lerde daha pahalı enerji ile karşı karşıya kalmak. Bölgelerimizin gelişmesi, sanayimizin daha çok üretim ve ihracat yapması, daha fazla katma değer üretmesi için çaba gösterirken, bu kadar emek ve paranın heba olmasını istemiyoruz.

BOSBİR’İ UCUZ ELEKTRİK İÇİN KURDUK

OSB yönetimleri olarak hepimizin temel amacı, bölgemizdeki katılımcılarımıza rekabet edebilir, kaliteli ve istikrarlı enerji temin etmek ve hizmet üretmek. Bu sebeple, Bursa’daki tüm OSB’ler olarak ortak sorunlarımıza ortak çözümler üretmek için bir araya geldik. Sonuçta elektrik ihtiyacımızı yerli kaynaklı ve uygun maliyetle üretmek için BOSBİR Enerji AŞ’yi kurduk. Bu şirkette hiçbir OSB’yi dışarıda bırakmayan bir yapı oluşturduk ve her OSB, elektrik tüketimi nispetinde pay sahibi oldu. Amacımız kömür başta olmak üzere yerli kaynaklara dayalı bir elektrik üretim santrali yatırımını yapabilmek, böylece sanayi bölgelerimizdeki işletmelerin elektrik ihtiyacını, temiz, kesintisiz ve en uygun maliyetle karşılayabilmek.

BİR YILDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

BOSBİR Enerji’yi kurduktan sonra amacımızı önce Bursa’da siyasilerimizle paylaştık, valimizi, belediye başkanlarımızı bilgilendirdik. Ardından Ankara’da EÜAŞ’la görüştük, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç, Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergün, Enerji Bakanımız Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Faruk Çelik ile görüştük. Nihayet Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ü ziyaret ederek BOSBİR’i anlattık. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdık ve Enerji Bakanımızı Bursa’da ağırladık. Tüm bu süreçte gördük ki, Bursa’nın bu birliktelik ve dayanışma görüntüsü, son derece olumlu bulundu. Çünkü bizim amacımız kişisel bir çıkar değil, toplumsal bir fayda yaratmak; net ithalatçı olduğumuz enerjide yerli üretim potansiyelimizi kullanmak. Konunun asıl muhataplarından olan EÜAŞ’ın önemli desteğini aldık ve BOSBİR ortaklığı ile santral kurulumu için resmi olarak müracaat ettik. Onlar da Enerji Bakanlığı ile konuyu paylaştılar. Ancak şu aşamada bu noktadan daha ileriye gidebilmiş değiliz.

YATIRIM İÇİN BAŞBAKAN’DAN RANDEVU İSTENECEK

Bildiğiniz gibi hükümetimiz elektrik enerjisi üretiminde yerli kaynakları azami kullanmak, ithal ettiğimiz doğalgazın elektrik üretimindeki payını azaltmak ve elektrik arz güvenliğini sağlamak için önemli adımlar attı. Bu çerçevede ülkemizdeki enerji üretimine uygun kömür havzaları da ihale ediliyor veya edilecek. Bize ulaşan bilgilere göre Enerji Bakanımız BOSBİR’e ihale süreçlerinden bağımsız bir kömür havzası tahsisine sıcak bakmıyor. Başka illerdeki talepleri de karşılayacak bir yapı olabilir mi, buna bakılıyor. Bu yapı OSBÜK çatısı altında veya başka şekilde ülkemizdeki OSB’lere açık olabilir. BOSBİR Enerji AŞ olarak biz bundan sonraki süreçte, Başbakanımızı Ankara’da ziyaret edip Bursa sanayisinin elektrik ihtiyacını yerli kömür kaynaklı üretim santrali kurarak karşılama talebimizi ileteceğiz. Bu ziyaretten çıkacak sonuca göre de yol haritamızı belirleyip ona göre ilerleyeceğiz. Genel kurulumuzda tüm arkadaşlarımızla birlikte bu kararı aldık.”

BURSA, OSBÜK’TE DAHA ETKİN OLACAK

Genel kurulun ardından yapılan ‘Türkiye ve OSB’lerde Enerji Politikaları’ konulu toplantıda da Ferudun Kahraman, Bursa’nın OSBÜK’te etkin bir rol oynamak istediğini söyledi. Kahraman, Bursa’nın ilk OSB uygulamasının başladığı ve bugün en güçlü bölgelere sahip bir sanayi merkezi olduğunu hatırlatarak, “Dolayısıyla Bursa’nın bu sanayi gücünün, bu yıl yapılacak genel kurulda yeni OSBÜK yönetimlerinin oluşmasında aynen temsil edileceğine yürekten inanıyor ve tüm Bursa OSB’lerinin bu konuda aynı görüşü paylaştığını belirtmek istiyorum. OSBÜK Başkanımız da burada, gerçekten de Bursa, gerek yönetimlerde gerek komisyonlarda her zamankinden daha etkin ve icracı bir rol almak arzusundadır” dedi.

OSB Üst Kuruluşunun, organize sanayi bölgelerinin kendi aralarında yardımlaşmalarını ve ortak sorunlarını çözüme kavuşturmalarını sağlamak amacıyla 4562 sayılı OSB Kanunu ve ilgili mevzuat dahilinde kurulduğunu hatırlatan Kahraman, “OSB’ler bu çatı altında ne kadar kenetlenirse, OSBÜK o kadar güçlü olacak, o güç de sorunlarımızın çözümünü kolaylaştıracaktır. Nitekim geçmişte, ambalaj atıkları hakkında hepimizin yaşadığı sıkıntıyı böylelikle aştık. Yine, geçtiğimiz ay Bursa’da olan Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek, bizlerin dile getirdiği “OSB’lerde emlak vergisi olmasın” talebine destek verdi. Bildiğiniz gibi belediyelerin hiçbir katkısı olmamasına rağmen emlak vergilerini onlar alıyor. Bakanımız bu konuyu yasal bir düzenleme ile çözeceklerini söyledi. Ardından OSBÜK harekete geçti ve tüm camiamızı aynı hedefe yöneltti” dedi.

ELEKTRİK PİYASASINDA YAŞANANLAR

Kahraman’ın ardından TEDAŞ Eski Genel Müdürü ve MTB Enerji Danışmanlık şirketi kurucusu Bülent Ülkü, enerji politikaları ve OSB’ler konusunda bir sunum yaptı. Ülkü, OSB’lerin elektrik piyasasındaki kazanımlarının birlikte hareket etmedikleri takdirde kaybolabileceğini belirterek özetle şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi dağıtım özelleşti ve bence değerinin çok üzerinde paralar ortaya çıktı. Bu nedenle dağıtım bölgelerini alan şirketler bu yüksek bedelleri çıkartabilmenin hesapları içerisinde. En büyük müşteri ve tüketici olan OSB’lerin kazanımları bu süreçte elden gidebilir. Nitekim bu yönde bazı EPDK kararları ve yasal düzenlemeler oldu. Ancak OSBÜK’ün ve OSB’lerin ısrarlı itirazları ve çalışmaları neticesinde olumlu sonuçlar da alındı. Bu birlikteliği ve çalışmaları bırakmamak gerekiyor. Ayrıca, Türkiye’nin kömür rezervleri konusunda son yıllarda ciddi çalışmalar var. Bir potansiyelimizin olduğunu artık net olarak görüyoruz. Dolayısıyla kömür kaynaklı elektrik üretimine yatırım mümkün. Bursa’nın BOSBİR Enerji hamlesi gibi hamleler desteklenmeli. Ben üç-beş yıl önce kömüre yatırıma sıcak bakmıyordum. Ama bugün şartlar değişti. Ayrıca, elektrik piyasasında dün özelleştirme ön plandaydı bugün arz güvenliği, yani üretim konusu öne geçti. Çünkü böyle giderse 2017 gibi bir arz açığı söz konusu olabilir.”

NURETTİN ÖZDEBİR: BURSA’YI GIPTAYLA İZLİYORUZ

OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir de yaptığı konuşmada Bursa’nın sanayi gücüne ve önemine vurgu yaparak, “Biz Ankara’dan Bursa’yı gıpta ile izliyoruz. OSB’lerimizin BOSBİR Enerji hamlesi de Bursa’nın yine öncü ve örnek girişimi oldu. Bu girişimin yatırımla, OSB’ler için kaliteli ve ucuz elektrik temini ile sonuçlanacağına inanıyorum. OSBÜK bu konuda sizlerin emrindedir. Enerji, günümüzün en önemli konusu. Bugün gerek ülkemizde gerekse bölgemizde yaşadığımız gelişmelerin temelinde de bu konu var” dedi. Özdebir ayrıca, Bursa’nın OSBÜK’te temsili konusunda OSB yöneticileri ile paralel düşündüğünü de dile getirdi. Özdebir, “OSBÜK olarak Türkiye’deki tüm bölgelerin sorunları ve çözümleri konusunda Ankara’da azami gayreti gösteriyoruz. Birlikteliği ve dayanışmamızı geliştirerek daha etkin olacağımıza inanıyorum” dedi. Konuşmaların ardından DOSAB ve BOSBİR Enerji AŞ Başkanı Ferudun Kahraman, günün anısına OSBÜK Başkanı ve Genel Sekreterine birer plaket verdi.

BOSBİR ENERJİ A.Ş. SERMAYE DAĞILIMI
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi 26%
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi 26%
Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi 11%
İnegöl Organize Sanayi Bölgesi 14%
Yenişehir Organize Sanayi Bölgesi 11%
Mustafa Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi 2%
Gürsu Organize Sanayi Bölgesi 2%
Kestel Organize Sanayi Bölgesi 2%
Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi 2%
Bursa İhtisas Deri Organize Sanayi Bölgesi 2%
İnegöl Mobilya Ağaç İşleri Organize Sanayi Bölgesi 2%
Toplam 100%