DOSAB OSGB’DE 7/24 HİZMET BAŞLIYOR

Güncelleme: 4 Ocak 2013, Görüntülenme:7687

2013 yılı başıyla birlikte Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi faaliyete geçiyor. DOSAB Bölge Müdürlüğü ve anlaşmalı Bursa Tez Medikal OSBG, bölge firmalarına verilecek hizmetlerle ilgili tanıtım toplantısı yaptı.

Resmi Gazete’nin 30 Haziran 2012 tarih ve 28339 sayılı nüshasında yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu ile organize sanayi bölgelerine ‘Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Kurma ve İşletme Yetkisi’ verildi. Bu kapsamda DOSAB’da yapılan çalışmalar neticesinde bölge sınırları içerisinde jandarma binası olarak kullanılan binanın boşaltılması sonucu, ikinci katında 2.700 metrekarelik alanda OSGB oluşturulmasına karar verildi. DOSAB Bölge Müdürlüğü’nün firmalarla görüşmeleri neticesinde, Bursa Tez Medikal Firması’nın OSGB hizmetini vermesi için anlaşmaya varıldı. Söz konusu binada yapılan tadilat çalışmalarının tamamlanmasının ardından OSGB hizmeti yeni yılla birlikte verilmeye başlanacak.

Orhan TezyaparlarULUSAL DENEYİM DOSAB’DA

Tez Medikal Sağlık Hizmetleri, 8 yıldır İstanbul Atatürk Havalimanı’nda, 57 bin personel ve yaklaşık 100 milyon yolcuyu ilgilendiren komple sağlık çözümü sistemi ile hizmet veriyor. PortClinic markası altında 2011 sonu itibariyle toplam 37 ilde, 42 havalimanında faaliyet gösteriyor. Tez Medikal markası altındaki işyeri hekimliği ve iş güvenliği hizmetleri ise 2011 yılı içerisinde işyerlerine yönelik Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) bünyesinde toplandı. Bursa Tez Medikal OSBG de bu kapsamda kuruldu.

BÖLGE FİRMALARINA FAYDA SAĞLAYACAK

DOSAB Bölge Müdürlüğü ve Bursa Tez Medikal, 28 Kasım tarihinde OSGB ile ilgili bölge firmalarını bilgilendirme toplantısı yaptı. DOSAB Konferans Salonu’nda yapılan ve firma temsilcilerinin yoğun katılımının gerçekleştiği toplantıda, verilecek hizmetler anlatıldı, firma temsilcilerinin soruları yanıtlandı. Toplantının açılışında DOSABSİAD Başkanvekili Orhan Tezyaparlar ve DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül birer konuşma yaptılar. Orhan Tezyaparlar, bölge firmalarına fayda sağlayacak bir projenin daha hayata geçirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

TÜRKİYE’DE YİNE İLKE İMZA ATTIK

DOSAB Bölge Müdürü Serhat Şengül ise Haziran ayındaki yasal düzenleme sonrası zaman kaybetmeden başladıkları OSGB çalışması neticesinde, Türkiye’de bir ilke imza atarak, bölge firmalarına kapsamlı ve uygun fiyatlı hizmeti getirdiklerini söyledi. Şengül, “7/24 hizmet alınacak bir yapı oluşturuluyor. Firmalarımız, Bursa Tez ile yapacakları anlaşma neticesinde ambulans, poliklinik, kan ve radyolojik tahliller gibi ekstra bir çok hizmetler için ayrıca ücret ödemeyecek. Bölge katılımcılarımızın kaliteli hizmeti uygun fiyatla alacağı böylesi entegre bir yapı OSB’ler arasında ilk oldu” şeklinde konuştu.

REFERANS BİR UYGULAMA OLACAK

Tez Medikal Yönetim Kurulu Başkanı Dr.İbrahim Kurt da yaptığı konuşmada, “DOSAB yönetimi ve bölge müdürlüğüne, vizyoner bir projeye imza attıkları için teşekkür ediyorum. Ticari olarak teşekkür edemeyeceğim çünkü vereceğimiz hizmet normal fiyatların üçte biri kadar fiyatta tutuldu. Biz yine de bu işe sıcak baktık çünkü, OSB’ler için bir prestij projesi olarak görüyoruz. Sonuçta, bizim açımızdan referans, DOSAB ve firmaları açısından da kaliteli hizmetin en uygun fiyata alınacağı bir hizmet olması nedeniyle çok iyi bir iş çıkartıldığını düşünüyorum. İş sağlığı ve güvenliği konusunu ciddiye almalıyız. Çünkü eskiye göre yaptırımları arttı. Sıkıntı yaşamadan önce çözümü üretmeliyiz” dedi.

HİZMET KAPSAMI GENİŞ

Kurt ayrıca, DOSAB’la birlikte geliştirdikleri bu entegre projeye bölge firmalarının sahip çıkacağını belirterek, “Çünkü bir çok hizmet elinizin altında olacak. Ayrıca biz firma olarak bu konuda oldukça deneyim sahibi ve iddialıyız” dedi. Toplantıda, Bursa Tez Medikal OSGB Koordinatörü Dr.Yavuz Karazağ bir sunum yaptı. Karazağ, DOSAB katılımcılarının, Bursa Tez Medikal Firması ile iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı için anlaşması durumunda alabileceği hizmetleri anlattı ve “Anlaşmalı firmalarımız, geniş kapsamlı bir hizmeti almış olacaklar” dedi. Ardından iş güvenliği uzmanı Erdinç Güven’in sunumu ve soru-cevap bölümüyle toplantı sona erdi.

OSGB KAPSAMINDA FİRMALARA VERİLECEK HİZMETLER

DOSAB katılımcılarının, Bursa Tez Medikal Firması ile iş yeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı için anlaşması durumunda alabileceği hizmetler:

İŞYERİ HEKİMLİĞİ VE RAPORLAMA HİZMETİ

- İşe giriş muayenesi

- Ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu

- Periyodik muayene

- Reçete yazma

- Yüksekte çalışabilir raporu

POLİKLİNİK HİZMETLERİ

(İşyeri hekimliği ücretine dahil, 24 saat hizmet verilecek)

- Muayene hizmeti

- Tansiyon Ölçümü

- Enjeksiyon

- Pansuman

- Küçük cerrahi müdahale

- Acil yardım uygulamaları

(Muayene sonrası hekimin gerek gördüğü hallerde yapılacak olar ücretsiz hizmetler)

- Tam kan tahlili

- Biyokimya tahlili

- İdrar tahlili

- Radyolojik tahliller

İŞGÜVENLİĞİ UZMANLIĞI HİZMETLERİ

- Anlaşmalı işyerlerine haftanın belirlenmiş günlerinde sertifikalı iş güvenliği uzmanlarıyla gidilerek, yerinde iş güvenliği uzmanlığı hizmeti verilecek.

AMBULANS HİZMETİ

- 24 saat acil kurtarma ve acil nakil hizmeti, anlaşmalı işyerlerine ücretsiz olarak verilecek.

AVANTAJLI FİYATLARLA HİZMETLER

- Solunum fonksiyon testi

- Odiyo (İşitme testi)

- Portör analiz testleri

- Tetanoz aşılaması