DOSAB-DOSABSİAD İFTARI VE 25.YIL ÖDÜLLERİ TÖRENİ YAPILDI

Güncelleme: 17 Ağustos 2012, Görüntülenme:7037

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Geleneksel İftarı ve Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği’nin 25.Kuruluş yılı nedeniyle 25.Yıl Ödülleri Töreni, 16 Ağustos Çarşamba günü Altın Ceylan Havuzbaşı’nda yapıldı. Geceye Bursa Valisi Şahabettin Harput, Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Meclis Başkanı ve OSBÜK Başkanvekili İlhan Parseker, kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, bürokratlar, organize sanayi bölgeleri ve SİAD’ların başkan ve yöneticileri ile çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı.

600 KİŞİ KATILDI

600 kişinin yer aldığı gecede, DOSABSİAD’ın 25.kuruluş yılı anısına üç ayrı kategoride 86 kişi ve kurum ödüllendirildi. 1987 yılında o zamanki adıyla Demirtaş Sanayiciler Derneği’ni kuran isimlerle, eski DOSAB ve DOSABSİAD Başkanlarına ödülerini DOSAB Başkanı Ferudun Kahraman ve DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş verdi. Üç Bursa Milletvekili Şerbetçioğlu, Tayan ve Özensoy da en az 25 yıldan bu yana DOSAB’da faaliyet gösteren firmaların temsilcilerine, Bursa Valisi Harput da 2011 yılı ciro esasına göre yapılan sıralamada DOSAB’ın en büyük 25 firmasına ödül verdi.

DOSAB’I KURAN DOSABSİAD

Gecede bir konuşma yapan DOSAB Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Kahraman, 1987 yılında kurulan DOSABSİAD’ın bölgeyi organize sanayi bölgesi yapma amacına 1990 yılında ulaştığını ve 2009 yılına kadar DOSAB’ın müteşebbis heyetle yönetildiğini belirtti. Genel kurul sürecine geçildikten sonra da DOSAB ve DOSABSİAD’ın uyum içinde çalışmalar yaptığını, derneğin bölgenin sesi ve sosyal yönünü temsil ettiğini belirten Kahraman, kuruluştan bu yana emeği geçen herkese teşekkür etti.

DOSAB ENERJİ SANTRALİ KURUYOR

DOSAB’ı, birlik ve beraberlik içinde yapılan çalışmalar ve yatırımlar ile ülke çapında örnek bir bölge yaptıklarını belirten Kahraman, “Bugün 414 faal firma, 38 bin çalışan, 3,5 milyar dolar ihracat rakamları ve her türlü alt ve üst yapısını bitirmiş, sanayicisine kaliteli hizmeti uygun fiyatla sunan, çevreye duyarlı, sosyal sorumluluklarını yerine getiren bir sanayi bölgesi yaratmanın gururu hepimizin ve tüm Bursa’nındır” dedi. Kahraman bölgenin yeni yatırımları ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Yönetime gelirken söz verdiğimiz yatırımlardan birisi olan sıcak su, buhar ve kısmen elektrik ihtiyacımızın karşılanması için enerji santrali yatırımımızda artık son aşamaya geldik. Bir yıl süren çalışmamızın ardından tesisimizin kurulma noktasında olduğunu belirtmek istiyorum. Bursa organize sanayi bölgeleri ile ortak kurduğumuz BOSBİR Enerji AŞ dışında, DOSAB olarak yürüttüğümüz bu yatırımımız ile bölgemizde daha uygun fiyatlı enerji temini sağlayacağız.

YENİ İTFAİYE MERKEZİ

Başta bölgemizdeki endüstriyel nitelikli yangınlara müdahale edecek itfaiye alanı için plan tadilatımızı yaptık. Bursa Büyükşehir Belediyesi itfaiye daire başkanlığı 6 araçlık bir itfaiye işletmesini bölgemizde kuracak. Biz de daha önce teslim ettiğimiz iki adet itfaiye aracına ek olarak bir adet daha itfaiye aracı alıp, merkezde toplam 6 araçlık bir yapı sağlamış olacağız. Bu itfaiye merkezi sadece DOSAB’a değil, 150 bine yakın nüfusun yaşadığı bölgemizde önemli bir alana da hizmet verecektir.

OSGB BİRİMİ VE YENİ POLİKLİNİK

Haziran ayındaki yasal düzenleme ile OSB’lere verilen ortak sağlık ve güvenlik birimi kurma yetkisi çerçevesinde, 24 saat ambulans, kısmi poliklinik, işe giriş muayenesi gibi hizmetleri ücretsiz olarak verecek OSGB birimimizi de oluşturuyoruz. Ayrıca deprem analizlerinde olumlu sonuç alınmayan eski idari binamız ve DOSAB Camimiz ve Devlet Hastanesi Polikliniğimiz ile ilgili yeni projeler geliştirdik.

Bölgemiz Demirtaş çıkışında Osmangazi Belediyemizin kamulaştırma ile kazandıracağı arazi üzerine DOSAB olarak bir semt polikliniği yapacağız. Binanın inşaatını biz yapıp teslim edeceğiz. Mevcut poliklinik yerini de hazineden rayiç bedeli karşılığında alıp, bu adada plan çalışması yaparak proje üreteceğiz. Herkes tarafından kabul göreceğine inandığımız bir yarışma projesi sonunda, yeni camimizi yine iş adamlarımızın katkılarıyla yapacağız. Proje kapmasında eski idari binamız ve poliklinik alanında da DOSAB’a gelir sağlayacak yeni alanlar yaratacağız.”

BURSA’YA İKİNCİ FEN LİSESİ DOSAB’DAN

DOSAB ve bölge sanayicilerinin, sadece ihracat, üretim, istihdam gibi konularda çalışmadığını, sosyal sorumluluk projelerine de imza attığını hatırlatan Kahraman, “Ülkemiz ve Bursa’nın kalkınması için eğitime büyük önem veriyoruz ve katkı sağlıyoruz. Bölgemizdeki BUTGEM projesi, her yıl 250 öğrencimize verdiğimiz burs bunun en güzel örnekleridir. Bu yıl eğitimde önemli bir projemizin daha temelini atıyoruz. Bursa’nın merkezdeki ikinci fen lisesini DOSAB olarak ülkemize kazandırıyoruz. Bursa Valiliğimiz ile yaptığımız protokol çerçevesinde Özlüce’de 16 derslikli, 384 öğrenci kapasiteli, 280 kişilik kız-erkek öğrenci yurdu ve spor salonu ile DOSAB Fen Lisemizin temelini bu yıl atacağız. İnşallah kısa sürede de inşaatı bitirip kullanma hakkını Milli Eğitim Bakanlığımıza devredeceğiz. DOSAB Fen Lisesi ile Bursa; il merkezinde iki tane fen lisesi olan ilk il unvanını kazanacak” dedi.

DOSABSİAD FARK YARATIYOR

DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş de konuşmasında, derneğin 25.yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek, “DOSABSİAD 25.yılında, kuruluş amaçlarını yerine getirmiş, en büyük amaç olan bölgemizi ‘organize sanayi bölgesi’ statüsüne taşımış, ardından etkin ve öncü bir sanayici-işadamları örgütlenmesi olarak, başta üyeleri olmak üzere sorumluluklarını yerine getiren bir sivil toplum kuruluşu olmuştur” dedi. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden birisinin yaratılmasında derneğin büyük bir misyon üstlendiğini kaydeden Yedikardeş, “DOSABSİAD bugün bölge yönetimimizle fark yaratan çalışmalara imza atıyor. AB eğitim ve kültür akreditasyonu bulunduran ilk SİAD durumundayız. 35 gencimizi AB fonları ile yurt dışına gönderiyoruz. Özel istihdam büromuz mevcut. Geçen yıl 1415 kişiyi istihdam sağladık. Sosyo-kültürel, eğitim ve sportif faaliyetlerimizle bayrağı daha yukarıya taşıyoruz. Derneğimizi ve bölgemizi bugünlere getiren kişi ve kurumları hatırlamak, geçmişimizi daha kurumsal bir yapıda geleceğe taşıma gayreti içerisindeyiz” dedi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Milletvekilleri ve BTSO Meclis Başkanı ve OSBÜK Başkanvekili İlhan Parseker de konuşmalarında DOSABSİAD’ın 25. yılını kutladılar ve DOSAB’ın, örnek bir organize sanayi bölgesi olarak gurur kaynağı olduğunu söylediler. Konuşmaların ardından üç kategoride ödüller verildi.Dokümanlar
kurucu ve baskanlar kategorisi odulleri
en az 25 yillik firmalar kategorisi odulleri
en buyuk 25 firma kategorisi odulleri